UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Od biografii do recepcji. Ernst Wiechert, Konstanty I. Gałczyński, Zbigniew Herbert na Warmii i Mazurach


Od biografii do recepcji. Ernst Wiechert, Konstanty I. Gałczyński, Zbigniew Herbert na Warmii i Mazurach
  Cena:

Ilość

przechowalnia

34,00 zł

Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 2
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
312
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2011
Język
polski
  Cena:

Ilość

przechowalnia

34,00 zł

Opis:

Jednym z celów książki jest rekonstrukcja „śladów" pozostawionych w kulturze regionalnej przez Wiecherta, Gałczyńskiego i Herberta.

Zainteresowanie Wiechertem jako pisarzem „mazurskim" i „propolskim" legitymizowało pozorną ciągłość kulturową pomiędzy społeczeństwem południowych Prus Wschodnich i tym, które ukształtowało się na Warmii i Mazurach po wojnie. Dotyczyło to zwłaszcza okresu po 1956 r. Upowszechnianie jego twórczości nie doprowadziło jednak do głębszego zrozumienia przez polską społeczność regionu losów i ludzi z Prus Wschodnich. Pozostały natomiast liczne oficjalne świadectwa wiechertowskiej recepcji, a odwołania do dorobku pisarza tworzyły warmińsko-mazurską odmianę literatury „małych ojczyzn". Z kolei pobyty Gałczyńskiego w Praniu i napisane tam naprawdę, prawdopodobnie lub rzekomo utwory dawały pożywkę do propagowania „mazurskiej" legendy poety. Choć skonstruowana sztucznie, gwarantowała jakoby ostateczne zadomowienie się Warmii i Mazur w polskości. Owa wymyślona legenda wspierała się na nieprawdziwym twierdzeniu, że poeta był „ofiarą stalinizmu". Pod jej wpływem uformowały się funkcjonujące do dziś dyrektywy lekturowe, sankcjonujące odnajdywanie w wierszach i losie Gałczyńskiego treści, których tam nie ma. „Mazurskość" w odniesieniu do biografii i utworów poety była i jest nadużyciem semantycznym.

Zbigniew Herbert, publikując w latach 1955-1963 w czasopismach olsztyńskich i bywając w regionie, wspierał ambicje tutejszego środowiska twórców, zwłaszcza plastyków. Jego zdaniem na artystach spoczywał obowiązek kształtowania środowiska kulturalnego Warmii i Mazur. Pobyty na Warmii i Mazurach inspirowały go do podjęcia tematów regionalnych, ale tylko w publicystyce. Kontakty z prowincją wynikały z dystansu Herberta wobec ośrodków centralistycznych i silnie rozwiniętego poczucia niezależności. Wiersze poety, który uniknął wprzęgnięcia swojej twórczości w „umacnianie polskości na Warmii i Mazurach", stały się inspiracją dla kilkorga olsztyńskich literatów do podjęcia ponadregionalnego dialogu z poetyckim światem Zbigniewa Herberta.

Spis Treści:

Wstęp

Ernest Wiechert w Polsce, czyli poszukiwanie niemożliwej ciągłości

W środku i wokół "mazurskiej" legendy Konstantego I. Gałczyńskiego

Poeta na uboczu - związki Zbigniewa Herberta z Warmią i Mazurami

Zakończenie

Aneksy

Zusammenfassung

Abstract

Indeks osób

Indeks nazw geograficznych


  Cena:

Ilość

przechowalnia

34,00 zł

Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Sprzedaż Książek. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska