Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie | Książki techniczne
Księgarnia Techniczna
  • Nauka
  • Edukacja
  • Technika
serdecznie zaprasza specjalistów po

książki techniczne

a także studentów - oferujemy

podręczniki akademickie
Sprzedajemy książki jako księgarnia wysyłkowa oraz w tradycyjnej księgarni
Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie| Książki techniczne (0)
Katalog » HUMANISTYKA
Wyszukiwarka


Zaawansowane wyszukiwanie
Informacje o produkcie:
Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w oryginalnej wielkości
Święte miejsca w literaturze
Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 3
Autor
Specyfikacja książki
Ilość stron
586
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2009
Język
polski

Najniższy koszt wysyłki to tylko 13,00 zł
  Cena:

Ilość

przechowalnia

55,00 zł

Na obszerny tom składa się pięćdziesiąt artykułów w różnych ujęciach prezentujących rozumienie świętości w literaturze. Jak podaje w „Słowie wstępnym" Zbigniew Chojnowski: „Topos »świętego miejsca« wygenerował wiele innych toposów, bez których literatura polska, tak zresztą jak i europejska, jest nie do pomyślenia - wystarczy wspomnieć figurę »pielgrzyma« i »pielgrzymowania«. Nasza narodowa i europejska wyobraźnia jest niejako zorganizowana przez wzgórza, kościoły, nekropolie, miejsca bitew czy ważnych spotkań, tj. »święte miejsca«, do których się podążą i wokół których koncentruje się wyobraźnia społeczna i historyczna, a nie tylko religijna". Materiał porządkuje siedem tematów głównych: „Wokół Biblii i świętych", „Święte miejsca poetów", „Wilno i inne miejsca kresowe", „Epickie strategie świętości", „Święte między narodami", „Wokół tematyki żydowskiej", „Sacrum Warmii i Mazur". Autorzy poddali analizie zarówno teksty kultury (Biblia), jak i utwory poszczególnych autorów. Znajdziemy tu więc rozbiór wersów z Księgi Wyjścia, jak i uwagi na temat Pasji Mela Gibsona, „miejsc" św. Wojciecha, Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II. „Święte miejsca poetów" to Jeruzalem Słowackiego, Rzym romantyków, góralszczyzna Tytusa Czyżewskiego, miasteczko Jana Brzękowskiego, step Józefa Łobodowskiego, przyroda Wojciecha Bąka, arkadyjskie pejzaże Julii Hartwig. Wilno i Kresy to z kolei mityczne krainy Czesława Miłosza, Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, Juliana Wołoszynowskiego, Włodzimierza Odojewskiego. Strategii świętości w epice autorzy poszukiwali w twórczości Zofii Kossak-Szczuckiej, Marka Nowakowskiego, Zygmunta Trziszki, Andrzeja Stasiuka, Sławomira Shutego, ale też w literaturze fantasy. Święte miejsca badano także w literaturze obcej, m.in. w twórczości Umberto Eco, Johannesa Bobrowskiego, Rainera Marii Rilkego. Tematyki żydowskiej dotyczą artykuły o Szagalewie Arnolda Słuckiego, Krakowie Miriam Akavii, obrazie Golgoty i jeziora Kineret w najnowszej poezji Hezi Leskliego i Amira Ora. Autorzy poszukiwali świętości również na Warmii i Mazurach, m.in. w pieśniach kancjonałowych i poezji ludowej, w baśniach, twórczości poetyckiej po 1945 r., ale także w toponimii Warmii. Osobne miejsce zajmuje w regionie Gietrzwałd i trudne dzieje sanktuarium maryjnego.
Galeria
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator

Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt


Księgarnia Techniczna - XML Sitemap


Aktualna Data: 2019-09-18 09:20
© Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.