UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Młoda Polska i okolice


Młoda Polska i okolice
  Cena:

Ilość

przechowalnia

23,00 zł

Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 2
Najniższy koszt wysyłki to tylko 13,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
256
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2009
Język
polski
  Cena:

Ilość

przechowalnia

23,00 zł

Praca Ireneusza Sikory „Młoda Polska i okolice” traktuje o literaturze polskiej przełomu XIX i XX wieku oraz jej najbliższych historycznoliterackich kontekstach. Pierwsza i najobszerniejsza część książki („O młodopolskiej wyobraźni florystycznej”) przynosi sfunkcjonowaną analizę i interpretację najpopularniejszych w poezji modernizmu motywów dendrologicznych oraz florystyczno – naturalnych obszarów – przestrzeni ogrodów, łąk, lasów (wraz z ich naturalno-kulturowymi wariantami). Jest to studium interpretacyjne nie mające poprzedników w badaniach nad poezją okresu i dające świetną orientację w przyrodniczej motywice, upodobaniach estetycznych i manierach literackich twórców tej epoki, począwszy od poetów wybitnych (Kasprowicz, Staff, Tetmajer, Lange Ostrowska), a skończywszy na mało znanych lub zupełnie zapomnianych (Dębicki, Różycki, Grossek-Korycka, Czerkawska, Rygier, Ruffer, Wolska).

Część druga książki („Młoda Polska w programach edukacji literackiej”) odkrywa obszar wiedzy przez dziesiątki lat zapoznany: obecność literatury młodopolskiej w programach i podręcznikach oraz edukacyjnej jej funkcjonalizacji w szkole polskiej ostatnich stu lat. Zagadnienie to – niezwykle obszerne pod względem dokumentacyjnym – zostało tu pokazane na przykładach najbardziej wyrazistych i poznawczo atrakcyjnych, edukacyjnych dolach i niedolach literatury Młodej Polski w szkole PRL-u (1949 – 1989), stuletnich dziejach „Wesela” w szkole oraz kształtowania się kanonu utworów lirycznych Kasprowicza w nieustannie zmienianych programach edukacji schyłku XIX wieku i prawie całego XX wieku.

Literatura Młodej Polski od lat pozostaje w centrum zainteresowań naukowych autora książki. Bywało jednak, iż dla różnych, dydaktycznych i scjentycznych powodów, penetrował bliższe i dalsze obszary naszego piśmiennictwa: w ten sposób zrodziła się eksplikacja „Uspokojenia” J. Słowackiego, badawczemu oglądowi poddana została animalistyczno – łowiecka nowelistyka A. Dygasińskiego, niezwykła teatrologia Stanisława Vincenza i piękna kameralna liryka Heleny Raszki. Te dość rzadkie naukowe wyprawy poza modernizm zebrane zostały w ostatniej części książki („Okolice”).


Spis treści

I. O młodopolskiej wyobraźni florystycznej

 1. Drzewa

A. Dąb

B. Brzoza

C. Lipa

D. Topola

E. Jarzębina

G. Jabłoń

H. Jodła – sosna – świerk – limba

I. Cyprys

 1. Ogród – park – sad

 2. Łąka

 3. las – bór – puszcza

II. Młoda Polska w programach edukacji literackiej

 1. PRL - owskie rewizje i likwidacje

 2. Szkolne dzieje arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego (1901 – 2001)

 3. Twórczość Jana Kasprowicza w edukacji szkolnej

III. Okolice

 1. Uspokojenie” Juliusza Słowackiego. Próba eksplikacji

 2. Motywy łowieckie w nowelistyce Adolfa Dygasińskiego

 3. Teatrologia huculska Stanisława Vincenza. Szkic

 4. Liryka Heleny Raszki. Szkic

Indeks nazwisk

Wykaz pierwodruków

Streszczenie

  Cena:

Ilość

przechowalnia

23,00 zł

Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Sprzedaż Książek. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska