UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Z myślą o potomnych


Z myślą o potomnych
  Cena:

Ilość

przechowalnia

9,00 zł

Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 2
Wydawnictwo: Uniwersytet Opolski
Najniższy koszt wysyłki to tylko 13,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
102
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2005
Język
polski
ISBN
83-7395-149-0
  Cena:

Ilość

przechowalnia

9,00 zł

W roku bieżącym Sekcja Historii Regionu, działająca przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego w Republice Czeskiej, obchodzi swój kolejny, już czterdziesty jubileusz. Obchody jubileuszowe nawiązują i tym razem do tradycji prezentacji wyników i osiągnięć ostatniego dziesięciolecia w seminarium jubileuszowym oraz okolicznościowej jednodniówce.

Działalność Sekcji, wyszukiwanie i publikowanie informacji źródłowych dotyczących przeszłości Śląska Cieszyńskiego, szczególnie jego część zaolziańskiej, ma bezsprzeczny wpływ na uświadomienie narodowej polskiej społeczności Zaolzia. Wysoki poziom badań oraz popularyzacja ich wyników wspomagają realizację podstawowego celu PZKO, którym jest zachowanie tożsamości ludności autonomicznej i zahamowanie postępu jej asymilacji w społeczeństwie większościowym. Zarząd Główny jest świadom znaczenia Sekcji i stara się wspierać jej działalność, oferując jej lokale do zebrań, usługi biurowe oraz pokrycie, w granicach swych możliwości, niezbędnych wydatków finansowych.

Niniejsza jednodniówka jest co do układu wzorowana na jej poprzedniczce z roku 1995. We współczesne problemy SHR wprowadza czytelnika prezes dr Stanisław Zahradnik, przypominając niektóre inicjatywy z przeszłości i teraźniejszości oraz ówczesne i obecne trudności w realizacji. Kiedyś były one spowodowane nakazami totalitarnego systemu politycznego, a obecnie są związane z potrzebą dostosowania się do zasad gospodarki rynkowej. Zakres i wyniki działań w ciągu ostatniego dziesięciolecia odzwierciedlają podane w jednodniówce zwięzłe informacje o zorganizowanych na aktualne tematy seminariach, wystawach, wydawnictwach i konkursach. Sprawozdawczą część publikacji kończy spis osób pracujących w Sekcji przez ostatnie dziesięciolecie oraz spis jej aktualnych członków. W dalszej części zamieszczono wybór z dorobku aktualnych członków Sekcji oraz nieżyjących już znawców historii regionu – Władysława Jośka oraz Józefa Kazika.

Oceniając dorobek ostatniego dziesięciolecia na podstawie opublikowanych w jednodniówce materiałów, można wyrazić zadowolenie z systematyczności pracy indywidualnej i zbiorowej, z dostosowania podejmowanych tematów do aktualnych potrzeb i z wysokiego poziomu wydawnictw. Na szczególną uwagę ze współczesnych badaczy historii regionu zasługuje bogata biografia członków SHR. Nawiązuje ona do bibliografii opublikowanej na łamach poprzedniej publikacji jubileuszowej.

Należą się za to szczere podziękowania wszystkim byłym i obecnym członkom Sekcji z jej niestrudzonym prezesem dr Stanisławem Zahradnikiem na czele, inicjatorem i współrealizatorem większości jej przedsięwzięć. Dziękuję również Marianowi Stefkowi za redakcyjne przygotowanie maszynopisu. Jerzemu Brannemu – za wstępną korektę językową, a spółce „Zdraví pro život” – Trzyniec Końska – za pomoc w pracach przygotowawczych. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem Uniwersytetu Opolskiego i prof. dr hab. Zenona Jasińskiego, dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, za długoletnią przychylność dla naszych poczynań oraz za znaczną pomoc przy wydaniu publikacji.

 

Rozdział I

40 lat pożytecznej pracy (Stanisław Zahradnik)

 

Rozdział II

Działalność SHR w latach 1995 – 2004 (Marian Steffek)

 

Rozdział III

Z twórczości byłych i obecnych członków SHR

Wspominam z wdzięcznością … (Roman Baron)

Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego a Sekcja Historii Regionu (Jerzy Czap)

Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej (Władysław Josiek)

Śmierć pod płotem (Józef Kazik)

Sprawozdanie Sekcji Historii Regionu ZG PZKO za rok 1995 (Otokar Matuszek)

Instrukcje kronikarsko – archiwalne (Stanisław Zahradnik)

 

Rozdział IV

Notki biograficzne zasłużonych zmarłych członków SHR

 

Rozdział V

Wybór bibliografii byłych i obecnych członków SHR

  Cena:

Ilość

przechowalnia

9,00 zł

Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Sprzedaż Książek. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska