UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Polska elektronika próżniowa wczoraj i dziś


Polska elektronika próżniowa wczoraj i dziś
  Cena:

Ilość

przechowalnia

11,00 zł

Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 1
Autor: Luty Tadeusz
Najniższy koszt wysyłki to tylko 13,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
64
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2005
Język
polski
ISBN
83-7085-877-5
  Cena:

Ilość

przechowalnia

11,00 zł

Seminarium, którego materiały zawiera niniejszy zeszyt, stanowi sesję historyczną obejmującą dzieje polskiej elektroniki próżniowej, jej ważnej części nie tracącej znaczenia praktycznego do dzisiaj.
Tematyka tej sesji dotyczy po pierwsze techniki wysokiej próżni - zagadnień wytwarzania i metrologii próżni oraz budowy urządzeń dla technologii próżniowych. Dziedzina ta miała w Polsce okres świetności, gdy promował ją jeden z największych polskich autorytetów naukowych, Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Janusz Groszkowski, gdy badania i prace rozwojowe w tej dziedzinie były jednym z głównych kierunków działalności Przemysłowego Instytutu Elektroniki w Warszawie i jego oddziału we Wrocławiu, powstałych i rozwijających się pod kierunkiem prof. Wiesława Barwicza. W tym czasie opóźnienie polskiej techniki i technologii próżniowej było znacznie mniejsze niż jest to w wielu dziedzinach obecnie, a nasi ówcześni sąsiedzi z polskich ośrodków próżniowych czerpali wiedzę i wzory. Lata kolejne, gdy technikę lampową wypierały przyrządy półprzewodnikowe, wydawały się okresem schyłkowym technik próżniowych - procesy technologiczne nie wymagały wysokich próżni, w kraju środki finansowe szły na rozwój technologii półprzewodnikowych, a w technice próżniowej wystąpił w związku z tym zastój, uzasadniony także osiągnięciem poziomu zaawansowania technicznego wystarczającego dla zaspokojenia potrzeb przemysłu. Dalszy postęp technologii półprzewodnikowych wyrażający się w rosnącą skalą integracji, wejściem w submikrometrowy zakres rozmiaru elementów przywrócił jednak znaczenie wysokiej i ultrawysokiej próżni w technologii wytwarzania. Takie procesy jak epitaksja z wiązki molekularnej, implantacja jonowa czy jonowe i plazmowe metody nanoszenia warstw i trawienia wymagają wysokiej i bardzo wysokiej próżni.
Drugi wątek tematyczny sesji stanowią lampy mikrofalowe, niezastąpione do dziś w zakresie średnich i dużych mocy w technice wojskowej, kosmicznej, w systemach nawigacji morskiej i powietrznej, a także w sprzęcie domowym - kuchenkach trach mikrofalowych. Wrocławskie środowisko naukowe i przemysłowe miało znaczny udział w opracowaniu polskich prototypów szeregu lamp i we wdrożeniu ich do produkcji przemysłowej. Do dziś prowadzone są badania i prace projektowe prowadzące do udoskonalenia lamp mikrofalowych i bez przesady można stwierdzić, że lampy, w jakich specjalizuje się polska elektronika, nie odbiegają od poziomu światowego.
Ostatni, trzeci temat sesji dotyczy wiązki elektronowej i jej termicznych oddziaływań z ciałem stałym. W nowoczesnej technologii wiązka elektronowa jako nośnik energii jest w wielu zastosowaniach narzędziem niezastąpionym i warunkuje wysoki poziom tej technologii.

Spis treści:

Słowo wstępne
Zarys historii techniki wysokiej próżni w Polsce
Z historii lamp mikrofalowych we Wrocławiu
Zastosowania termicznych oddziaływań skoncentrowanych wiązek elektronowych dużej mocy z ciałem stałym w polskim przemyśle i nauce
Sylwetka profesora Wojciecha Czarczyńskiego
Sylwetka profesora Andrzeja Hałasa
  Cena:

Ilość

przechowalnia

11,00 zł

Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Sprzedaż Książek. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska