Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie | Książki techniczne
Księgarnia Techniczna
  • Nauka
  • Edukacja
  • Technika
serdecznie zaprasza specjalistów po

książki techniczne

a także studentów - oferujemy

podręczniki akademickie
Sprzedajemy książki jako księgarnia wysyłkowa oraz w tradycyjnej księgarni
Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie| Książki techniczne (0)
Katalog » ELEKTRO
Wyszukiwarka


Zaawansowane wyszukiwanie
Informacje o produkcie:
Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w oryginalnej wielkości
Polska elektronika próżniowa wczoraj i dziś
Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 2
Autor
Specyfikacja książki
Ilość stron
64
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2005
Język
polski

Najniższy koszt wysyłki to tylko 13,00 zł
  Cena:

Ilość

przechowalnia

11,00 zł

Seminarium, którego materiały zawiera niniejszy zeszyt, stanowi sesję historyczną obejmującą dzieje polskiej elektroniki próżniowej, jej ważnej części nie tracącej znaczenia praktycznego do dzisiaj.
Tematyka tej sesji dotyczy po pierwsze techniki wysokiej próżni - zagadnień wytwarzania i metrologii próżni oraz budowy urządzeń dla technologii próżniowych. Dziedzina ta miała w Polsce okres świetności, gdy promował ją jeden z największych polskich autorytetów naukowych, Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Janusz Groszkowski, gdy badania i prace rozwojowe w tej dziedzinie były jednym z głównych kierunków działalności Przemysłowego Instytutu Elektroniki w Warszawie i jego oddziału we Wrocławiu, powstałych i rozwijających się pod kierunkiem prof. Wiesława Barwicza. W tym czasie opóźnienie polskiej techniki i technologii próżniowej było znacznie mniejsze niż jest to w wielu dziedzinach obecnie, a nasi ówcześni sąsiedzi z polskich ośrodków próżniowych czerpali wiedzę i wzory. Lata kolejne, gdy technikę lampową wypierały przyrządy półprzewodnikowe, wydawały się okresem schyłkowym technik próżniowych - procesy technologiczne nie wymagały wysokich próżni, w kraju środki finansowe szły na rozwój technologii półprzewodnikowych, a w technice próżniowej wystąpił w związku z tym zastój, uzasadniony także osiągnięciem poziomu zaawansowania technicznego wystarczającego dla zaspokojenia potrzeb przemysłu. Dalszy postęp technologii półprzewodnikowych wyrażający się w rosnącą skalą integracji, wejściem w submikrometrowy zakres rozmiaru elementów przywrócił jednak znaczenie wysokiej i ultrawysokiej próżni w technologii wytwarzania. Takie procesy jak epitaksja z wiązki molekularnej, implantacja jonowa czy jonowe i plazmowe metody nanoszenia warstw i trawienia wymagają wysokiej i bardzo wysokiej próżni.
Drugi wątek tematyczny sesji stanowią lampy mikrofalowe, niezastąpione do dziś w zakresie średnich i dużych mocy w technice wojskowej, kosmicznej, w systemach nawigacji morskiej i powietrznej, a także w sprzęcie domowym - kuchenkach trach mikrofalowych. Wrocławskie środowisko naukowe i przemysłowe miało znaczny udział w opracowaniu polskich prototypów szeregu lamp i we wdrożeniu ich do produkcji przemysłowej. Do dziś prowadzone są badania i prace projektowe prowadzące do udoskonalenia lamp mikrofalowych i bez przesady można stwierdzić, że lampy, w jakich specjalizuje się polska elektronika, nie odbiegają od poziomu światowego.
Ostatni, trzeci temat sesji dotyczy wiązki elektronowej i jej termicznych oddziaływań z ciałem stałym. W nowoczesnej technologii wiązka elektronowa jako nośnik energii jest w wielu zastosowaniach narzędziem niezastąpionym i warunkuje wysoki poziom tej technologii.

Spis treści:

Słowo wstępne
Zarys historii techniki wysokiej próżni w Polsce
Z historii lamp mikrofalowych we Wrocławiu
Zastosowania termicznych oddziaływań skoncentrowanych wiązek elektronowych dużej mocy z ciałem stałym w polskim przemyśle i nauce
Sylwetka profesora Wojciecha Czarczyńskiego
Sylwetka profesora Andrzeja Hałasa
Galeria
Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Gójska Gabriela
Niniejszy skrypt przeznaczony jest dla studentów i absolwentów uczelni technicznych, którzy pragną usystematyzować i pogłębić znajomość gramatyki języka angielskiego. Skrypt składa się z 13 rozdziałów, słownika angielsko-polskiego trudniejszych wyrazów zawartych w tekstach i ćwiczeniach oraz klucza, w którym zostały umieszczone rozwiązania większości ćwiczeń. Każdy rozdział zajmuje się innym zagadnieniem gramatycznym i zawiera: - przykładowe zdania lub teksty z różnych dziedzin nauki i techniki
Celiński Zdzisław
Książka objaśnia zjawiska fizyczne zachodzące w materiałach używanych w elektrotechnice oraz omówiono ich własności. Osobno omówiono materiały przewodzące, półprzewodnikowe, izolacyjne oraz magnetyki. Skrypt jest przeznaczony dla studentów wydziałów elektrycznych. Może być przydatny dla inżynierów i techników elektryków.
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator

Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt


Księgarnia Techniczna - XML Sitemap


Aktualna Data: 2019-09-20 20:36
© Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.