Skrypt, który przedstawiamy, zawiera opis dziesięciu ćwiczeń laboratoryjnych z zakresu wytrzymałości materiałów i mechaniki technicznej. Większość tych ćwiczeń jest od wielu lat prowadzonych w ramach przedmiotu ?laboratorium z mechaniki technicznej" na Wydziale Transportu dla studentów studiów dziennych i zaocznych. Zostały one wzbogacone o elementy związane z wykorzystaniem techniki komputerowej do symulacji zjawisk mechanicznych oraz do obróbki i prezentacji danych. Celem ćwiczeń jest zapoznanie studentów z praktycznymi problemami dotyczącymi badań statycznego i dynamicznego zachowania się konstrukcji inżynierskich i ich elementów. Tematycznie, ćwiczenia można podzielić na dwie podstawowe grupy:
? z obszaru wytrzymałości materiałów,
? z zakresu mechaniki technicznej,
przy czym w każdej z grup można wyróżnić:
? podstawowe próby wytrzymałościowe i wyznaczanie stałych materiałowych;
? rozkład naprężeń i metody jego badania;
? metodę elementów skończonych i jej wykorzystanie w analizie konstrukcji inżynierskich;
? zjawiska drganiowe, ich tłumienie i metody badań;
? zagadnienia modelowania i badania układu dynamicznego na przykładzie elementu pojazdu szynowego.
Opracowując koncepcję ćwiczeń założono, że studenci przystępujący do ich wykonania wysłuchali wykładów z ?wytrzymałości materiałów" i ?mechaniki technicznej" oraz odbyli ćwiczenia rachunkowe z tych przedmiotów. Tym niemniej, każde z ćwiczeń zawiera ?Wprowadzenie teoretyczne", gdzie podano podstawowe definicje i określenia dotyczące zakresu tematycznego danego ćwiczenia. Aby uniknąć powtórzeń niektórych definicji, wzorów lub opisów, autorzy niektórych ćwiczeń powołują się na teksty zawarte w innych ćwiczeniach.
Ćwiczenia w skrypcie zostały pogrupowane zgodnie z podziałem tematycznym, o którym wspomniano powyżej. Natomiast kolejność wykonywania ćwiczeń w ramach laboratorium zależy od harmonogramu odrabiania ćwiczeń, który opracowywany jest każdorazowo z uwzględnieniem bieżącego harmonogramu zajęć w danym roku akademickim.
Mamy nadzieję, że skrypt będzie znaczną pomocą dydaktyczną dla studentów studiów dziennych i zaocznych oraz przyczyni się do pogłębienia wiedzy i znajomości zagadnień praktycznych z zakresu wytrzymałości materiałów i mechaniki technicznej, tak istotnych w kształceniu przyszłych inżynierów. Autorzy będą wdzięczni za wszelkie uwagi dotyczące skryptu, formułowane zarówno przez studentów, jak i pracowników prowadzących ćwiczenia.
Spis treści:
Przedmowa
Ćwiczenie 1. Próby rozciągania i ściskania
Ćwiczenie 2. Wyznaczanie stałych materiałowych i pomiar udarności
Ćwiczenie 3. Elastooptyka
Ćwiczenie 4. Wpływ karbu na rozkład naprężeń przy obciążeniu statycznym
Ćwiczenie 5. Analiza kratownic płaskich metodą elementów skończonych
Ćwiczenie 6. Wyznaczanie momentów bezwładności i środka ciężkości brył i figur płaskich
Ćwiczenie 7. Pomiar wielkości charakterystycznych dla układu drgającego
Ćwiczenie 8. Pomiar współczynnika tarcia suchego i momentu tarcia
Ćwiczenie 9. Badanie tłumika olejowego
Ćwiczenie 10. Modelowanie ruchu zestawu kołowego