Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie | Książki techniczne
Księgarnia Techniczna
  • Nauka
  • Edukacja
  • Technika
serdecznie zaprasza specjalistów po

książki techniczne

a także studentów - oferujemy

podręczniki akademickie
Sprzedajemy książki jako księgarnia wysyłkowa oraz w tradycyjnej księgarni
Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie| Książki techniczne (0)
Katalog » INFORMATYKA
Wyszukiwarka


Zaawansowane wyszukiwanie
Informacje o produkcie:
Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w oryginalnej wielkości
Algorytmy genetyczne. Kompendium. T. 1
Dostępność: Chwilowy brak towaru
Autor
Specyfikacja książki
Ilość stron
381
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2007 - wyd. I
Język
polski

Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł
  Cena:

przechowalnia

89,90 zł

Algorytmy genetyczne. Kompendium. T. 1
Operator krzyżowania dla problemów numerycznych 
 
Seria 6 książek stanowiących wyczerpujące kompendium wiedzy o Algorytmach Genetycznych. Trzy pierwsze tomy poświęcone są AG zastosowanym w obszarze problemów optymalizacji numerycznej, następne trzy AG zastosowanym w obszarze optymalizacji kombinatorycznej. 
 
Tom 1, który zapoczątkowuje serię, przedstawia najbardziej istotny dla AG operator ? operator krzyżowania. Przedstawiono w nim ponad 180 operatorów dla problemów kodowanych liczbami binarnymi i rzeczywistymi. Każdy z operatorów przedstawiony jest wedle tego samego, następującego schematu: 
 
* Słowa kluczowe ? mają pomóc w przeszukiwaniu książki i wzajemnym kojarzeniu prezentowanych w niej operatorów. 
* Motywacja ? wskazanie motywacji leżącej u podstaw opracowania danego operatora. 
* Źródło ? tekst źródłowy wraz ze wskazaniem adresu URL skąd można ten tekst pobrać. 
* Czytaj także ? zalecane dodatkowe teksty wraz z URL?ami, których tematyka jest bezpośrednio związana z omawianym operatorem. 
* Patrz także ? inne operatory, z którymi warto się zapoznać w kontekście danego operatora. 
* Algorytm ? prezentuje w formie pseudokodu omawiany operator, nierzadko w kilku wariantach; ta forma prezentacji operatora w większości przypadków umożliwia natychmiastowe zastosowanie operatora w praktyce. 
* Komentarze ? komentarze do algorytmu lub opis prezentowanego operatora. 
* Funkcje testowe ? lista standardowych funkcji lub problemów testowych, o ile takowe zostały zastosowane w toku eksperymentów z zastosowaniem omawianego operatora. 
* Porównano z ? lista innych operatorów krzyżowania, z którymi porównywany był (w tekście źródłowym) prezentowany operator. 
 
Recenzja: 
Recenzja książki "Genetic Algorithms Reference" napisanej przez Tomasza Dominika Gwiazdę 
 
Jest to na pewno niestandardowa książka. Rozpoczyna się ona cztero-stronicowyrn wstępem, a cała reszta książki (pozostałe niecałe 400 stron) podzielona jest na prawie 180 (mniej więcej dwu-stronicowych) sekcji; każda z tych sekcji omawia konkretny operator krzyżowania (czy rekombinacji). Książka ta powinna tez być oceniana z perspektywy zamierzeń autora, który planuje wydanie całego cyklu książek dot. rożnych aspektów algorytmów ewolucyjnych (np. selekcja czy mutacja). Ta książka jest pierwsza z tego cyklu. 
 
Zakres i poziom na tle innych publikacji na ten temat. 
 
Porównanie jest bardzo trudne, gdyż książka Tomasza Gwiazdy jest bardzo rożna od innych publikacji książkowych na temat algorytmów genetycznych. Najbardziej zbliżona publikacja to chyba Handbook of Evolutionary Computation, Baeck, T., Fogel, D., and Michalewicz, Z. (edytorzy), wydana wspólnie przez Oxford University Press oraz , Institute of Physics w 1997. Handbook liczy przeszło 1,000 stron i przedstawia wszystkie aspekty metod ewolucyjnych poprzez dłuższe i krótsze sekcje o charakterze streszczenia. Na pewno książka Tomasza Gwiazdy jest unikalna na rynku. 
 
Sposób i nowoczesność ujęcia tematu. 
 
Na pewno tez sposób ujęcia tematu jest unikalny; jak napisałem w poprzednim paragrafie, nie ma takiej pozycji na rynku. Ponadto autor zobowiązuje się do regularnego uaktualniania wszystkich tomów droga elektroniczna, co powinno uatrakcyjnić ofertę. 
 
Dodatkowe uwagi. 
 
Są chyba dwa aspekty tej recenzji, które może się trochę mieszają ze sobą (sam przyznaje, ze sam byłem troszkę w kłopocie). Jeden aspekt to ewaluacja obecnej wersji tej książki; drugi aspekt - to ewaluacja przyszłego polskiego tłumaczenia. Oczywiście, są to dwa różne zadania, ale powiązane ze sobą. 
 
Mam jedna ogólną uwagę dotyczącą obecnego tekstu. Ponieważ książka jest pierwszym tomem z cyklu kilku książek, szkoda, ze nie zawiera krótkiego wstępu do algorytmów genetycznych (czy też ewolucyjnych). Autor zakłada, ze czytelnik jest już zaznajomiony z tematem - założenie to może jest i słuszne, ale na pewno zawęża grono potencjalnych czytelników. Może autor rozważyć taka opcje (odpowiedniego rozszerzenia tekstu) przy przygotowaniu polskiego tłumaczenia. Także nie jestem zwolennikiem proponowanej klasyfikacji operatorów. Sam autor przyznaje, ze podział ten jest trochę sztuczny. Osobiście wolałbym widzieć po prostu listę tych operatorów (bez żadnego podziału), natomiast główny charakter operatora może być wskazany pojedynczym znakiem w nawiasie. Np. ,,Injection crossover" ze strony 202 w spisie treści mógłby wyglądać tak: 
 
Injection crossover (R) 
 
Ułatwiłoby to tez notacje, gdyż niektóre operatory mogłyby mieć podwójną klasyfikację, np. 
 
Random crossover (B,R) 
 
Inne uwagi dotyczą samego ewentualnego tłumaczenia z języka angielskiego na język polski. 
 
Mam nadzieje, ze powyższe uwagi będą przydatne. 
 
Zbigniew Michalewicz

Pliki załączone do produktu
Fragment książki - do pobrania w pliku *.pdf (Rozmiar: 0,72 MB) pobierz
SPIS TREŚCI - do pobrania w pliku *.pdf (Rozmiar: 0,21 MB) pobierz
Galeria
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator

Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt


Księgarnia Techniczna - XML Sitemap


Aktualna Data: 2019-08-19 14:37
© Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.