LESZCZ ABRAMIS BRAMA (LINNAEUS, 1758)
Leszcz Abramis brama (L.) należy do najczęściej występujących i szeroko rozsiedlonych w Europie i południowej Azji słodkowodnych gatunków ryb karpiowatych. Jest gatunkiem interesującym zarówno z powodu dużego znaczenia gospodarczego, jak i pozycji systematycznej. Należy do podrodziny Leuciscinae i monofiletycznej linii Abramin. Istnieje wiele opracowań i publikacji dotyczących różnych aspektów biologii tego gatunku oraz cech diagnostycznych, jak: zasięg występowania, morfologia (czyli charakterystyka cech policzalnych i plastycznych), wymagania siedliskowe, niektóre dane molekularne i inne cechy, które wydawały się odpowiednie do podsumowania w postaci monografii. Monografie na temat tego gatunku, które wydano w latach 70. i 80., nie obejmują stosunkowo niedawnych danych uzyskanych przez ostatnie 10 lat.
Praca zawiera podsumowanie dostępnych danych taksonomicznych leszcza A. brama dotyczących morfologii, cech plastycznych i merystycznych zewnętrznych i wewnętrznych, cech kariologicznych i biochemicznych. Zaprezentowano dane dotyczące geograficznego zasięgu występowania trzech podgatunków rodzaju Abramis i zmienności wewnątrzpopulacyjnej, omówiono informacje na temat występowania naturalnych mieszańców oraz licznych introdukcji. Stosunkowo duża liczba mieszańców wśród gatunków ryb karpiowatych, także tych z udzialem leszcza, wskazuje na dużą rolę hybrydyzacji w procesie ewolucji tych ryb. Porównano dane literaturowe dotyczące cech ekologicznych leszcza, jak: migracje, odżywianie się, wiek i tempo wzrostu, warunki reprodukcji, płodność, okres embrionalny i młodociany, a także pasożyty i choroby. Ostatnia część monografii zawiera rozważania na temat ekonomicznego znaczenia tego gatunku.
Stosunkowo ogromna wiedza, jaką mamy o leszczu A. brama, była podstawą powstania tej monografii jako rodzaju modelu, jak opisywać pozostałe gatunki ryb karpiowatych, aby połączyć i podsumować szczegółowe wyniki badań. W rozdziale Wnioski wskazano, które informacje dotyczące leszcza wymagają uzupełnień.
Spis treści:
List of symbols
Introduction
Taxonomic position
Zoological nomenclature
Morphology, plastic characteristics, coloration
Karyological and biochemical features
Osteology and meristic characteristics
Sexual dimorphism, size environmental variability
Subspecies, geographic distribution and intrapopulational variabilities
Hybrids
Natural distribution and introductions
Ecological characteristics. Behaviour and environmental preferences
Migrations
Food spectrum, feeding habits
Body growth, condition
Maturity, longevity, population structure
Gametogenesis and fecundity
Spawning period, sites and habits
Embryonic, larval and juvenile periods
Important parasites and diseases
Economic importance
Conclusions
Acknowledgment
References
Summary (in Polish)