W latach 2000-2003, w eksperymentach polowych, szklarniowych i laboratoryjnych, badano wpływ stresów biotycznych i abiotycznych na fotosyntezę liści i strąków bobiku oraz grochu siewnego. Ponadto określono indeks zieloności liścia SPAD, charakteryzujący zawartość chlorofilu a i b, oraz zmiany jego poziomu pod wpływem badanych stresów. W badaniach polowych największe, średnie z dwóch lat, plony nasion bobiku i grochu siewnego uzyskano na obiektach, gdzie stosowano herbicydy z insektycydem oraz herbicydy z fungicydem i insektycydem, w przypadku bobiku również fungicyd z insektycydem. W doświadczeniach polowych badano skuteczność działania herbicydów. Wykazano, że herbicydy doglebowe i nalistne skutecznie ograniczały populację chwastów zarówno w bobiku, jak i w grochu siewnym. Wyniki badań dowiodły, że poziom fotosyntezy liści badanych gatunków roślin najbardziej obniżał się pod wpływem herbicydu nalistnego. Nie wykazano fotosyntezy strąków bobiku i grochu siewnego. Stwierdzono podobną reakcję roślin uprawianych w fitotronie i w polu na badane czynniki doświadczenia, jednakże intensywność fotosyntezy i transpiracji roślin była mniejsza w eksperymencie wazonowym niż polowym. Najwięcej izolatów grzybów stwierdzono w okrywie nasiennej, nieco mniej w liścieniach, najmniej w osi zarodkowej. Z badań wynika, że wysokie dawki promieniowania UV-B (4,5 i 9,0 W/m2) oraz stres infekcyjny ograniczały fotosyntezę i transpirację u badanych gatunków i odmian. Zastosowanie metody BIO-PCR, z użyciem specyficznych primerów typu SCAR, umożliwiło wykrycie Fusarium auenaceum w nasionach bobiku oraz Fusarium culmorum w nasionach grochu. Wykazano także przydatność metody SCAR PCR do identyfikacji Fusarium culmorum, porażającego korzenie i liście grochu siewnego.
Spis treści:
1. Wstęp i cel pracy
2. Przegląd piśmiennictwa
3. Metodyka i warunki prowadzenia badań
3.1. Zakres badań
3.2. Doświadczenia polowe
3.3. Doświadczenia wazonowe
4. Warunki meteorologiczne
5. Wyniki badań własnych i dyskusja
5.1. Intensywność fotosyntezy i transpiracji oraz plonowanie i zdrowotność nasion różnych genotypów bobiku w zależności od zastosowanych środków ochrony roślin (doświadczenie 1, polowe)
5.2. Intensywność fotosyntezy i transpiracji oraz plonowanie i zdrowotność nasion różnych genotypów grochu siewnego w zależności od zastosowanych środków ochrony roślin (doświadczenie 2, polowe)
5.3. Intensywność fotosyntezy i transpiracji różnych genotypów bobiku i grochu siewnego w zależności od zastosowanych środków ochrony roślin w warunkach szklarniowych (doświadczenie 3, wazonowe)
5.4. Wpływ stresu mineralnego na intensywność fotosyntezy oraz zdrowotność nasion różnych genotypów bobiku i grochu siewnego (doświadczenie 4, wazonowe)
5.5. Wpływ promieniowania W-B na intensywność fotosyntezy oraz transpiracji różnych genotypów bobiku i grochu siewnego (doświadczenie 5, wazonowe)
5.6. Wpływ stresu spowodowanego sztuczną infekcją bobiku i grochu siewnego niektórymi gatunkami grzybów z rodzaju Fusarium na fotosyntezę oraz transpirację (doświadczenie 6, wazonowe)
5.7. Identyfikacja metodami biologii molekularnej niektórych gatunków grzybów z rodzaju Fusarium porażających bobik i groch siewny (doświadczenie 7, laboratoryjne)
6. Wnioski
Piśmiennictwo
Abstrakt