Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie | Książki techniczne
Księgarnia Techniczna
  • Nauka
  • Edukacja
  • Technika
serdecznie zaprasza specjalistów po

książki techniczne

a także studentów - oferujemy

podręczniki akademickie
Sprzedajemy książki jako księgarnia wysyłkowa oraz w tradycyjnej księgarni
Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie| Książki techniczne (0)
Katalog » GEOGRAFIA
Wyszukiwarka


Zaawansowane wyszukiwanie
Informacje o produkcie:
Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w oryginalnej wielkości
Pogoda, klimat i środowisko
Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 1
Autor
Specyfikacja książki
Ilość stron
244
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2004
Język
polski

Najniższy koszt wysyłki to tylko 13,00 zł
  Cena:

Ilość

przechowalnia

24,00 zł

W szeroko pojmowanej ochronie środowiska szczególną rolę odgrywa wiedza z zakresu meteorologii i klimatologii. Atmosfera, będąca w centrum sfer środowiskowych, zapewnia im bezpośredni kontakt, a także sama stanowi obiekt destrukcji. Nie da się chronić środowiska bez zwrócenia uwagi na to, co dzieje się w atmosferze. Oddziaływania nasze na ten obszar prowadzą do pogorszenia jego jakości, a przez atmosferę są transportowane na znaczne odległości i trafiają do lito- czy hydrosfery i kończą w ten sposób dzieło destrukcji. Nie ma zatem ochrony środowiska bez ochrony powietrza, a powietrza nie można chronić bez znajomości zjawisk atmosferycznych. Trafiające do atmosfery różnorodne czynniki zanieczyszczają tę część środowiska na trzech poziomach. Tuż przy powierzchni Ziemi gromadzą się tzw. produkty emisji dolnych, gazy, pyły, zanieczyszczenia, które w wielu przypadkach stanowią bezpośrednie zagrożenie, a zawsze powodują dyskomfort dla pozostałych ożywionych elementów środowiska. Emisje w średnie partie troposfery (najniższej warstwy atmosfery) trafiają do obiegu dzięki cyrkulacji atmosferycznej i zgodnie z jej zasadami przemieszczają się w przestrzeni, zmieniając ?jakość pogody". Może się to objawiać np. w postaci kwaśnych deszczów, które stanowią poważny problem z zakresu oddziaływań na środowisko. Część substancji emitowanych do atmosfery, z powodu długiego okresu rozpadu, jest przenoszona systemem cyrkulacji pionowej w wysokie partie troposfery i stratosfery. Staje się w ten sposób trwałym elementem układu, a dzięki swym cechom zmienia właściwości atmosfery i przez to wpływa na system pogodowy, a nawet klimatyczny całej planety.
Niniejsza książka, zawierająca informacje z dziedziny podstaw meteorologii i klimatologii, jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy studiują na kierunku ochrona środowiska. Ponadto mogą się nią zainteresować studenci dowolnych kierunków, z tym że jej szczególnymi adresatami są słuchacze kierunków przyrodniczych. Podane tu informacje mają głównie charakter opisu zjawisk, w mniejszym stopniu, chociaż moim zdaniem wystarczającym, jest prezentowana głębsza analiza fizyczno-chemiczna. Zawartość skryptu stanowi najbardziej zwięzły zestaw wiedzy z tej dziedziny. Po przestudiowaniu zagadnień podstawowych czytelnik zyskuje orientację w bardzo wielu sprawach dotyczących zasad funkcjonowania atmosfery. Na tej bazie łatwiej można zrozumieć problemy typowe dla współczesnej meteorologii. Zawarty w książce spis literatury stanowi wykaz pozycji, skąd zaczerpnięto niektóre dane, można go jednak potraktować również jako wskazanie na wartościowe pozycje uzupełniające.

Spis treści:

Przedmowa

1. Krótki rys historii rozwoju meteorologii
2. Pomiary i obserwacje meteorologiczne
3. Atmosfera ziemska
4. Promieniowanie słoneczne
5. Ciepło i termika układu podłoże - atmosfera
6. Obieg wody w przyrodzie i jej przemiany fazowe
7. Ciśnienie atmosferyczne
8. Cyrkulacja powietrza
9. Analiza i prognoza pogody
10. Klimat
11. Współczesne problemy klimatyczne świata i ich aspekty ekonomiczno-prawne
12. Ekoklimat - agroklimat
13. Biometeorologia

Bibliografia
Słownik ważniejszych terminów
Galeria
Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator

Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt


Księgarnia Techniczna - XML Sitemap


Aktualna Data: 2019-09-21 12:28
© Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.