UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Od graala do Świętego Graala. Reinterpretacja procesu chrystianizacji legendy. PROMOCJA!


Od graala do Świętego Graala. Reinterpretacja procesu chrystianizacji legendy.
  Cena:

przechowalnia

26,00 zł
21,00 zł

Dostępność: brak - zapytaj
Wydawnictwo: Uniwersytet Opolski
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
273
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2006 - wyd. I
Język
polski
ISBN
83-7395-144-X
  Cena:

przechowalnia

26,00 zł
21,00 zł

Dwunastowieczna Europa była świadkiem narodzin legendy, która miała wkrótce zaćmić wszelkie dotychczasowe mity Zachodu ? opowieści o Graalu i wyprawie w jego poszukiwaniu. Okres pomiędzy 1190 a 1220 rokiem był świadkiem prawdziwego zalewu historii o tym tajemniczym przedmiocie, czego skutkiem stała się olbrzymia różnorodność często jawnie sprzecznych wersji legendy o (Świętym) Graalu. Pojawiające się w nich sprzeczności, analizowane z punktu widzenia ich zgodności z kanonami chrześcijaństwa, ich nielogiczność, a czasami nawet absurdalność ? uznawane często przez arturianistów za przypadkowe i niezamierzone ? mogą być efektem ubocznym przemyślanego i skomplikowanego planu jej chrystianizacji, efektem nie tyle niezrozumiałości samej istoty Graala czy też niespójnej, przypadkowej konglomeracji często nieprzystających do siebie elementów odrębnych kultur, ile wynikiem literackiej i społecznej ewolucji samej legendy zachodzącej na płaszczyźnie religijnej. W tym świetle omawiana w książce ewolucja pojęcia ?graal? jawić się może jako stopniowe i zamierzone przeistoczenie pierwotnie pogańskiego mitu w legendę, która nie tylko miała stać się wkrótce zgodna z kanonami wiary chrześcijańskiej, lecz także miała przyczynić się do umocnienia pozycji średniowiecznego Kościoła rzymskokatolickiego. Praca jest adresowana do osób zainteresowanych kulturą, literaturą i życiem religijnym średniowiecza oraz do etnografów i antropologów kultury.

Spis treści:

Wprowadzenie 
Literatura arturiańska jako element kultury europejskiej 
Rozdział pierwszy 
Graal w literaturze 
Rozdział drugi 
Jak graal stał się Świętym Graalem? 
Rozdział trzeci 
Błędna interpretacja czy świadoma alegoryzacja? 
Rozdział czwarty 
Święta krew a Święty Graal - legenda wobec sacrum 
Zakończenie 
Posłowie 
Apendyks I 
Apendyks II 
Bibliografia

  Cena:

przechowalnia

26,00 zł
21,00 zł

Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska