UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

"Stare" i "nowe" w literaturze dla dzieci i młodzieży -małe formy narracyjne


"Stare" i "nowe" w literaturze dla dzieci i młodzieży -małe formy narracyjne
  Cena:

przechowalnia

45,00 zł

Dostępność: Chwilowy brak towaru
Wydawnictwo: Uniwersytet Opolski
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
625
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2017
Język
polski
ISBN
978-83-7395-752-7
  Cena:

przechowalnia

45,00 zł

” I szli tak wolno, wąwozem pod górę, aż im wieś z oczu znikła” - to jedno z końcowych zdań popularnej noweli Bolesława Prusa pt.„Antek”, które otwiera przed czytelnikiem wiele dróg interpretacji, daje wiele możliwości zakończeń. A to z kolei pokazuje jak ważne miejsce zajmują w literaturze małe formy narracyjne, również te adresowane do niedorosłego odbiorcy. To właśnie im poświęcony został  (co sygnalizuje drugi człon tytułu) kolejny, już czwarty, tom z serii „Stare i nowe w literaturze dla dzieci i młodzieży” pod redakcją naukową Bożeny Olszewskiej i Olafa Pajączkowskiego. Złożyły się nań artykuły badaczy literatury dziecięcej, literaturoznawców, językoznawców, antropologów kultury, dydaktyków literatury, bibliotekoznawców, wszystkich tych, którym bliska jest literatura dla młodego odbiorcy. Autorzy przekonują, że małe nie znaczy gorsze, mniej wartościowe, wręcz przeciwnie. Powołując się na przykłady z dawnej i współczesnej literatury , pokazują, że krótkość tekstu ma swoje artystyczne konsekwencje w strukturze utworu, konstrukcji fabuły, kreacji bohaterów, typach i sposobach narracji, tematyce, doborze wątków i motywów, prowadzonej refleksji. Zwracają uwagę na trudności  z jakimi borykają się twórcy małych form. Analiza i interpretacja małych narracji: wierszy, opowiadań, opowieści, powiastek, legend, listów, przysłów pozwala na dialog z tradycją, snucie refleksji w różnych kontekstach: genologicznych, kulturowych, dydaktycznych, filozoficznych. Dopełnieniem tomu są refleksje nad najnowszymi formami, np. blogami, ich związkami z pamiętnikiem, dziennikiem, autobiografia, sylwiami. Tak więc cały czas „stare” konfrontowane jest z „nowym”, stare wersje baśni i legend z nowymi narracjami, stare tematy z nowymi. Szerokie spektrum podjętych tematów i wątków zachęca do lektury tomu i sprawia, że każdy znajdzie w nim coś interesującego dla siebie.

 

Książka adresowana jest do badaczy literatury dziecięcej, literaturoznawców, dydaktyków literatury i języka polskiego, bibliotekoznawców, nauczycieli, studentów, pedagogów i rodziców.

  Cena:

przechowalnia

45,00 zł

Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska