UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Konserwacja i ochrona zabytków architektury


Konserwacja i ochrona zabytków architektury
  Cena:

przechowalnia

24,00 zł

Dostępność: brak - zapytaj
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
194
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2013
Język
polski
ISBN/ISSN
978-83-7199-915-1
  Cena:

przechowalnia

24,00 zł

Podręcznik stanowi niezbędne kompendium wiedzy obejmujące najistotniejsze zagadnienia z zakresu ochrony i konserwacji zabytków. Przybliżono terminy, które zostały zdefiniowane przez ośrodki naukowe w Krakowie i Wrocławiu, ponieważ bez wyjaśnienia terminologii trudno jednoznacznie omawiać stosowane rozwiązania i projekty konserwatorskie. Poszerzający się obszar problematyki konserwatorskiej oraz związane z tym procesem metody badań, a także pojawiające się programy absorbują coraz większą liczbę inżynierów, konserwatorów i inne zespoły specjalistów związanych z ochroną i konserwacją zabytków. Znajomość podstaw z interdyscyplinarnej dziedziny, jaką jest konserwatorstwo, staje się więc wymogiem koniecznym zarówno dla studentów kierunków architektury, budownictwa, sztuki, archeologii oraz konserwacji zabytków, jak i czynnych projektantów.
Z myślą o studentach (i nie tylko) w formie syntetycznej przedstawiono rys historyczny rozwoju konserwatorstwa w Europie i Polsce. Podkreślono te wydarzenia, które odegrały ważną rolę w budowaniu podstaw ochrony zabytków. W kolejnych rozdziałach omówiono i zinterpretowano (obowiązujące) podstawowe normy prawne z zakresu ochrony i konserwacji zabytków, dziedzictwa architektonicznego, dzieł sztuki, a obecnie krajobrazu kulturowego w Polsce i Europie. W osobnym rozdziale omówiono ustawę o ochronie zabytków i miejsc historycznych w Republice Słowackiej. W podręczniku omówiono także zagadnienia ochrony zabytków kraju sąsiadującego z Polską, gdyż w treści pracy przedstawiono realizację projektów rewaloryzacji z obszaru Republiki Słowackiej. Rozdział ten może być bardzo pomocny studentom w ćwiczeniach projektowych, gdyż zawiera przykłady przyjmowanych koncepcji konserwatorskich. Praca przybliża również stosowane metody badań, które przeprowadzane z zastosowaniem zmieniających się instrumentów badawczych pozwalają wysuwać wnioski czy też postulaty konserwatorskie, dające niezbędne podstawy do opracowywania projektów konserwatorskich. Ta część pracy może mieć szczególną wymowę, gdyż od kliku lat w nowych realiach społeczno-gospodarczych, ze względu na wysuwane trudności finansowe przez posiadaczy zabytków, nie wykonuje się koniecznych, niezbędnych badań obiektów zabytkowych. Dlatego też studenci zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy powinni w ramach zajęć warsztatowych wykonywać próbne badania na obiektach zabytkowych celem lepszego poznania i rozumienia zabytków. Podręcznik zawiera współczesne metody ochrony obiektów zabytkowych i przedstawia kierunki rozwoju konserwatorstwa.
Tak nakreślona treść podręcznika pozwoli lepiej zrozumieć złożoną problematykę ochrony, konserwacji i zachowania dziedzictwa wielokulturowego, a także będzie pomocnym materiałem w podejmowaniu prób tworzenia projektów konserwatorskich.
W aneksie załączono idee projektów konserwatorskich wykonanych pod kierunkiem architekta Tomasza Kozłowskiego. Projekty te są dobrymi wzorcami rozumienia zabytkowych obiektów architektury, zachowania struktury zabytkowej i wkomponowania programów współczesnych. Są to kolejne pomocne przykłady do ćwiczeń projektowych.

Spis treści:

Wprowadzenie
Podstawowe terminy

1. Tło historyczne ochrony zabytków w Europie i Polsce
2. Formy i sposoby ochrony zabytków
3. Struktura instytucjonalna ochrony zabytków
4. Obowiązki i powinności właścicieli, posiadaczy zabytków
5. Ochrona zabytków na podstawie wybranych międzynarodowych konwencji
6. Ochrona zabytków i miejsc historycznych w Republice Słowackiej
7. Stosowana metodologia prac konserwatorskich
8. Przyjmowane rozwiązania technologiczne w pracach konserwatorskich
9. Współczesne nurty w konserwatorstwie
10. Wybrane przykłady realizacji konserwatorskich obiektów w Republice Słowackiej

Aneks
Wybór literatury
Streszczenie
Abstract
  Cena:

przechowalnia

24,00 zł

Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska