Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie | Książki techniczne
Księgarnia Techniczna
  • Nauka
  • Edukacja
  • Technika
serdecznie zaprasza specjalistów po

książki techniczne

a także studentów - oferujemy

podręczniki akademickie
Sprzedajemy książki jako księgarnia wysyłkowa oraz w tradycyjnej księgarni
Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie| Książki techniczne (0)
Katalog » BUDOWNICTWO
Wyszukiwarka


Zaawansowane wyszukiwanie
Informacje o produkcie:
Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w oryginalnej wielkości
Konserwacja i ochrona zabytków architektury
Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 1
Autor
Specyfikacja książki
Ilość stron
194
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2013
Język
polski
ISBN/ISSN
978-83-7199-915-1

Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł
  Cena:

Ilość

przechowalnia

24,00 zł

Podręcznik stanowi niezbędne kompendium wiedzy obejmujące najistotniejsze zagadnienia z zakresu ochrony i konserwacji zabytków. Przybliżono terminy, które zostały zdefiniowane przez ośrodki naukowe w Krakowie i Wrocławiu, ponieważ bez wyjaśnienia terminologii trudno jednoznacznie omawiać stosowane rozwiązania i projekty konserwatorskie. Poszerzający się obszar problematyki konserwatorskiej oraz związane z tym procesem metody badań, a także pojawiające się programy absorbują coraz większą liczbę inżynierów, konserwatorów i inne zespoły specjalistów związanych z ochroną i konserwacją zabytków. Znajomość podstaw z interdyscyplinarnej dziedziny, jaką jest konserwatorstwo, staje się więc wymogiem koniecznym zarówno dla studentów kierunków architektury, budownictwa, sztuki, archeologii oraz konserwacji zabytków, jak i czynnych projektantów.
Z myślą o studentach (i nie tylko) w formie syntetycznej przedstawiono rys historyczny rozwoju konserwatorstwa w Europie i Polsce. Podkreślono te wydarzenia, które odegrały ważną rolę w budowaniu podstaw ochrony zabytków. W kolejnych rozdziałach omówiono i zinterpretowano (obowiązujące) podstawowe normy prawne z zakresu ochrony i konserwacji zabytków, dziedzictwa architektonicznego, dzieł sztuki, a obecnie krajobrazu kulturowego w Polsce i Europie. W osobnym rozdziale omówiono ustawę o ochronie zabytków i miejsc historycznych w Republice Słowackiej. W podręczniku omówiono także zagadnienia ochrony zabytków kraju sąsiadującego z Polską, gdyż w treści pracy przedstawiono realizację projektów rewaloryzacji z obszaru Republiki Słowackiej. Rozdział ten może być bardzo pomocny studentom w ćwiczeniach projektowych, gdyż zawiera przykłady przyjmowanych koncepcji konserwatorskich. Praca przybliża również stosowane metody badań, które przeprowadzane z zastosowaniem zmieniających się instrumentów badawczych pozwalają wysuwać wnioski czy też postulaty konserwatorskie, dające niezbędne podstawy do opracowywania projektów konserwatorskich. Ta część pracy może mieć szczególną wymowę, gdyż od kliku lat w nowych realiach społeczno-gospodarczych, ze względu na wysuwane trudności finansowe przez posiadaczy zabytków, nie wykonuje się koniecznych, niezbędnych badań obiektów zabytkowych. Dlatego też studenci zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy powinni w ramach zajęć warsztatowych wykonywać próbne badania na obiektach zabytkowych celem lepszego poznania i rozumienia zabytków. Podręcznik zawiera współczesne metody ochrony obiektów zabytkowych i przedstawia kierunki rozwoju konserwatorstwa.
Tak nakreślona treść podręcznika pozwoli lepiej zrozumieć złożoną problematykę ochrony, konserwacji i zachowania dziedzictwa wielokulturowego, a także będzie pomocnym materiałem w podejmowaniu prób tworzenia projektów konserwatorskich.
W aneksie załączono idee projektów konserwatorskich wykonanych pod kierunkiem architekta Tomasza Kozłowskiego. Projekty te są dobrymi wzorcami rozumienia zabytkowych obiektów architektury, zachowania struktury zabytkowej i wkomponowania programów współczesnych. Są to kolejne pomocne przykłady do ćwiczeń projektowych.

Spis treści:

Wprowadzenie
Podstawowe terminy

1. Tło historyczne ochrony zabytków w Europie i Polsce
2. Formy i sposoby ochrony zabytków
3. Struktura instytucjonalna ochrony zabytków
4. Obowiązki i powinności właścicieli, posiadaczy zabytków
5. Ochrona zabytków na podstawie wybranych międzynarodowych konwencji
6. Ochrona zabytków i miejsc historycznych w Republice Słowackiej
7. Stosowana metodologia prac konserwatorskich
8. Przyjmowane rozwiązania technologiczne w pracach konserwatorskich
9. Współczesne nurty w konserwatorstwie
10. Wybrane przykłady realizacji konserwatorskich obiektów w Republice Słowackiej

Aneks
Wybór literatury
Streszczenie
Abstract
Galeria
Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Bródka Jan, Kozłowski Aleksander
Rozwój dużych miast, a zwłaszcza ich handlowych, administracyjnych i komunalnych centrów, stworzył potrzebę wznoszenia budynków wielokondygnacyjnych ze względu na brak wolnych terenów w gęstej zabudowie dotychczasowych aglomeracji miejskich. W dużych miastach, które stały się krajowymi lub międzynarodowymi ośrodkami zarządzania finansami, handlem lub przemysłem, koszt placów pod zabudowę stał się niezmiernie wysoki. Aby przeciwdziałać coraz większemu pogarszaniu się warunków życia ludności w duż
Starosolski Włodzimierz
Tematykę pracy ograniczono do płaskich modeli obliczeniowych konstrukcji inżynierskich, dominujących w codziennych obliczeniach inżynierskich. Tom 1 poświęcono kształtowaniu w modelach: siatek elementów skończonych, belek oraz różnego rodzaju podpór, w tym podparciu w gruncie. Jest to już trzecie – rozszerzone - wydanie cieszącego się dużą popularnością podręcznika.
Praca zbiorowa
Książka stanowi kompleksową monografię na temat budownictwa zrównoważonego i przedstawia aktualne kierunki oraz tendencje.
Starosolski Włodzimierz
Trzecie, rozszerzone wydanie podręcznika zajmuje się problemami, na jakie napotkać można przy odwzorowywaniu rzeczywistej konstrukcji w modelu obliczeniowym oraz sposobami obliczeniowymi pozwalającymi na wyjaśnienie niejasnych objawów pracy konstrukcji
Praca zbiorowa
Książka adresowana jest przede wszystkim do studentów takich kierunków, jak gospodarka przestrzenna, geografia miast, studia miejskie, architektura i urbanistyka. Poza tym odbiorcami publikacji mogą być przedstawiciele samorządu terytorialnego, planiści przestrzenni, urbaniści, badacze zajmujący się problematyką miejską.
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator

Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt


Księgarnia Techniczna - XML Sitemap


Aktualna Data: 2019-08-25 15:24
© Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.