UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Filtry cyfrowe ułamkowoopóźniające. Projektowanie metodą okien.


Filtry cyfrowe ułamkowoopóźniające. Projektowanie metodą okien.
  Cena:

Ilość

przechowalnia

33,00 zł

Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 1
Autor: Blok Marek
Najniższy koszt wysyłki to tylko 13,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
132
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2015
Język
polski
  Cena:

Ilość

przechowalnia

33,00 zł

Niniejsza monografia jest poświęcona problematyce projektowania cyfrowych filtrów ułamkowoopóźniających typu FIR o bardzo dużej dokładności. W takim kontekście klasyczna metoda okien może się wydawać nieodpowiednim wyborem, dlatego najważniejszym celem pracy jest wykazanie, że metoda ta ma istotne znaczenie praktyczne w projektowaniu takich filtrów.

Wyróżniono tu dwie modyfikacje klasycznej metody okien: metodę okien symetrycznych z dodatkową korekcją wzmocnienia filtru oraz metodę okien przesuwanych, w której okno używane w projektowaniu jest próbkowane z przesunięciem równym opóźnieniu efektywnemu projektowanego filtru. Wspólną cechą obydwu podejść jest to, że jedno symetryczne okno prototypowe służy do projektowania całej rodziny filtrów różniących się jedynie opóźnieniem ułamkowym, a dużą dokładność aproksymacji uzyskuje się, posługując się oknami wyodrębnionymi z odpowiedzi impulsowej filtru optymalnego. Użycie okien wyodrębnionych w metodzie okien symetrycznych prowadzi do projektowania filtrów suboptymalnych. Jednak posłużenie się symetrycznym oknem dla wszystkich opóźnień skutkuje schodkowym kształtem okna zbiorczego, co sprawia, że filtry te nie są odpowiednie do realizacji konwersji szybkości próbkowania sygnałów pełnopasmowych. Z kolei w metodzie okien przesuwanych użycie do projektowania filtrów różniących się opóźnieniem ułamkowym okien przesuniętych o opóźnienie efektywne projektowanego filtru skutkuje uzyskaniem okien zbiorczych o gładkim przebiegu. Zatem, pomimo że konieczność przesuwania okna zwiększa złożoność metody, a projektowane filtry cechuje większy błąd aproksymacji niż filtry projektowane metodą okien symetrycznych, metoda ta jest warta uwagi. Projektowane w ten sposób filtry pozwalają bowiem na przepróbkowanie sygnałów pełnopasmowych, umożliwiając jednocześnie zmianę położenia pasma przejściowego filtru interpolacyjnego. Cecha ta jest szczególnie istotna przy zmniejszaniu szybkości próbkowania. W odniesieniu do obydwu metod projektowania w pracy przedstawiono struktury pozwalające na efektywną implementację uzyskiwanych filtrów. Podstawowe rozwiązanie bazuje na wydajnej obliczeniowo strukturze Farrowa pozwalającej na implementację filtru ułamkowoopóźniającego o przestrajanym opóźnieniu. W przypadku metody okien symetrycznych niewielka modyfikacja struktury Farrowa umożliwia prostą zmianę okna prototypowego. Strukturę Farrowa można również zastosować do implementacji przestrajanych filtrów, których prototypy są projektowane metodą okien przesuwanych. Jednak w przypadku tej metody projektowania zmiana okna prototypowego wymaga ponownego obliczenia współczynników tej struktury. Dla filtrów projektowanych metodą okien przesuwanych alternatywnym rozwiązaniem jest implementacja przestrajanego filtru ułamkowoopóźniającego z użyciem struktury z próbkowaniem w dziedzinie częstotliwości.

 W monografii przedstawiono dyskretne charakterystyki częstotliwościowe, które poza niewielką złożonością obliczeniową implementacji dodatkowo umożliwiają przestrajanie pasma filtru zbiorczego bez konieczności ponownego obliczania współczynników struktury filtru. Skuteczność omawianych metod projektowania filtrów ułamkowoopóźniających zademonstrowano na przykładzie przepróbkowania sygnałów dźwiękowych. Przedstawiono przepróbkowanie o płynnie zmienianej krotności, zrealizowane z użyciem filtrów ułamkowoopóźniających o zmiennej szerokości pasma.

  Cena:

Ilość

przechowalnia

33,00 zł

Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Sprzedaż Książek. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska