UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja
W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą epidemii koronawirusa - firma kurierska InPost rekomenduje zamawianie przesyłek do paczkomatów.

Informacje o produkcie

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza w powiecie. Funkcjonowanie powiatowych instancji PZPR na przykładzie Zielonej Góry (1949-1989)


Polska Zjednoczona Partia Robotnicza w powiecie. Funkcjonowanie powiatowych instancji PZPR na przykładzie Zielonej Góry (1949-1989)
  Cena:

przechowalnia

34,00 zł

Dostępność: brak - zapytaj
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
277
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2011
Język
polski
  Cena:

przechowalnia

34,00 zł

W gmachu Politechniki Warszawskiej 15-21 grudnia 1948 roku odbył się Kongres Zjednoczeniowy Polskiej Partii Robotniczej (PPR) oraz Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Oficjalnie zapoczątkował istnienie nowego ugrupowania politycznego – Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Faktycznie nastąpiło wchłonięcie PPS przez PPR. PZPR nie musiała walczyć o władzę. Zjednoczenie z PPS stanowiło zwieńczenie, prowadzonej przez PPR od 1944 roku polityki eliminacji innych sił politycznych z życia kraju. PZPR dysponowała niemal nieograniczoną władzą nad społeczeństwem polskim.

 

Decyzji o powstaniu PPR nie podjęto w Polsce, lecz w Moskwie. Powołała ją do życia w 1942 roku grupa działaczy komunistycznych, specjalnie przeszkolonych w ZSRR, zrzuconych przez radzieckie lotnictwo na spadochronach, na teren okupowanego przez Niemcy hitlerowskie kraju. Jak podkreśla Krystyna Kersten polscy komuniści: [...] przejmowali władzę z nadania radzieckiego z pełną świadomością, że nie posiadają szerszego społecznego poparcia, co w istocie oznaczało akceptację całkowitego uzależnienia od ZSRR oraz uznanie powszechnego terroru realizowanego przy pomocy NKWD, NKGB i innych radzieckich organów represji jako środka ustanowienia, następnie zaś utrzymania władzy1. PPR, przeobrażona w 1948 roku w PZPR, stanowiła kluczowy element systemu narzuconego Polsce przez radzieckiego protektora. Przywódcy PZPR uznawani byli za najwyższą władzę w państwie. Również na gruncie lokalnym partyjne instancje pełniły w istocie funkcję organów władzy państwowej. Partia wywarła wpływ na życie trzech pokoleń Polaków. Dyktatorskie rządy uległy załamaniu w 1989 roku, rozwiązanie PZPR nastąpiło w 1990 roku.

 

Spis Treści

Rozdział I

Komitet Miejski oraz Komitet Powiatowy PZPR

w Zielonej Górze w latach 1949-1959

1. Zielonogórska organizacja partyjna w ujęciu statystycznym w latach 1949-959

2. Konferencje

3. Komitet Miejski oraz Komitet Powiatowy

4. Egzekutywy

Rozdział II

Komitet Miasta i Powiatu Zielona Góra w latach 1959-1975

1. Miejska i powiatowa organizacja partyjna w ujęciu statystycznym w latach 1959-1975

2. Miejskie i powiatowe konferencje partyjne

3. Komitet Miasta i Powiatu PZPR

4. Egzekutywa Komitetu Miasta i Powiatu PZPR

Rozdział III

Komitet Miejski PZPR w latach 1975-1989

1. Miejska organizacja partyjna w ujęciu statystycznym w latach 1975-1989

2. Miejskie konferencje partyjne

3. Komitet Miejski

4. Egzekutywa Komitetu Miejskiego PZPR

Zakończenie

Literatura i źródła

  Cena:

przechowalnia

34,00 zł

Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska