UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Księga eparcha


Księga eparcha
  Cena:

przechowalnia

15,00 zł

Dostępność: brak - zapytaj
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
86
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2010
Język
polski
  Cena:

przechowalnia

15,00 zł

Księga eparcha, jako tekst o charakterze prawodawczym, wzbudza zainteresowanie przedstawicieli rozmaitych dyscyplin naukowych. Jest świadectwem ingerowania administracji bizantyńskiej w rozmaite sfery życia społecznego. Otwiera przy tym ogromne możliwości poznawania zarówno instytucji, jak i życia codziennego mieszkańców Cesarstwa Bizantyńskiego w aspekcie kulturalnym i ekonomicznym.
Powstanie Księgi eparcha (tzn. prefekta - praefectus urbi) wpisuje się w bizantyńską świadomość i potrzebę legitymizacji zachowań społecznych w jej wszystkich aspektach. W zakresie regulacyjnych funkcji cen oraz uprawnień korporacji zawodowych interwencyjna rola państwa zaznaczyła się po raz pierwszy w roku 301, kiedy Dioklecjan (w ramach tetrarchii) wydał „Taryfę cen maksymalnych". Odtąd władza prowadziła specyficzny rodzaj dialogu z grupami posiadającymi charakter zawodowych korporacji i świadomość swego znaczenia.
Procesy prawodawcze dokonujące się pod wpływem patriarchy Focjusza stanowią najbliższy kontekst rzeczowy i chronologiczny powstania Księgi eparcha. Materiał został zebrany i najprawdopodobniej wstępnie opracowany po raz pierwszy podczas drugiego urzędowania Focjusza (877 -886). Zamiar ten zapowiedziany został już w Eisagoge . Ostateczna jednak wersja powstała na początku X wieku. Tekst, którym dysponujemy, opracowany został w kancelarii cesarza, gdzie zaopatrzono go w prooimion. Poszczególne partie tekstu pod względem rzeczowym przygotowane zostały przez zainteresowane korporacje zawodowe. Moment opublikowania zdefiniowany jest w inscriptio na rok 6420 (tj. od 1 września 911 do 31 sierpnia 912 r.). Ponieważ wystawcą był Leon VI, który zmarł 11 lub 12 maja 912 r., określa to moment antę ąuem ogłoszenia tego prawa. J. Koder sądzi, że ze względu na zauważalny pośpiech redakcyjny tekst zdecydowano się opublikować w formie niedopracowanej, wiedząc o chorobie i nadchodzącej śmierci Leona VI, a więc w pierwszych miesiącach 912 r.

SPIS TREŚCI

Wstęp

Nota wydawnicza

Księga eparcha

Bibliografia

  Cena:

przechowalnia

15,00 zł

Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska