Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie | Książki techniczne
Księgarnia Techniczna
  • Nauka
  • Edukacja
  • Technika
serdecznie zaprasza specjalistów po

książki techniczne

a także studentów - oferujemy

podręczniki akademickie
Sprzedajemy książki jako księgarnia wysyłkowa oraz w tradycyjnej księgarni
Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie| Książki techniczne (0)
Katalog » HISTORIA
Wyszukiwarka


Zaawansowane wyszukiwanie
Informacje o produkcie:
Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w oryginalnej wielkości
Księga eparcha
Dostępność: brak - zapytaj
Autor
Specyfikacja książki
Ilość stron
86
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2010
Język
polski

Najniższy koszt wysyłki to tylko 13,00 zł
  Cena:

przechowalnia

15,00 zł

Księga eparcha, jako tekst o charakterze prawodawczym, wzbudza zainteresowanie przedstawicieli rozmaitych dyscyplin naukowych. Jest świadectwem ingerowania administracji bizantyńskiej w rozmaite sfery życia społecznego. Otwiera przy tym ogromne możliwości poznawania zarówno instytucji, jak i życia codziennego mieszkańców Cesarstwa Bizantyńskiego w aspekcie kulturalnym i ekonomicznym.
Powstanie Księgi eparcha (tzn. prefekta - praefectus urbi) wpisuje się w bizantyńską świadomość i potrzebę legitymizacji zachowań społecznych w jej wszystkich aspektach. W zakresie regulacyjnych funkcji cen oraz uprawnień korporacji zawodowych interwencyjna rola państwa zaznaczyła się po raz pierwszy w roku 301, kiedy Dioklecjan (w ramach tetrarchii) wydał „Taryfę cen maksymalnych". Odtąd władza prowadziła specyficzny rodzaj dialogu z grupami posiadającymi charakter zawodowych korporacji i świadomość swego znaczenia.
Procesy prawodawcze dokonujące się pod wpływem patriarchy Focjusza stanowią najbliższy kontekst rzeczowy i chronologiczny powstania Księgi eparcha. Materiał został zebrany i najprawdopodobniej wstępnie opracowany po raz pierwszy podczas drugiego urzędowania Focjusza (877 -886). Zamiar ten zapowiedziany został już w Eisagoge . Ostateczna jednak wersja powstała na początku X wieku. Tekst, którym dysponujemy, opracowany został w kancelarii cesarza, gdzie zaopatrzono go w prooimion. Poszczególne partie tekstu pod względem rzeczowym przygotowane zostały przez zainteresowane korporacje zawodowe. Moment opublikowania zdefiniowany jest w inscriptio na rok 6420 (tj. od 1 września 911 do 31 sierpnia 912 r.). Ponieważ wystawcą był Leon VI, który zmarł 11 lub 12 maja 912 r., określa to moment antę ąuem ogłoszenia tego prawa. J. Koder sądzi, że ze względu na zauważalny pośpiech redakcyjny tekst zdecydowano się opublikować w formie niedopracowanej, wiedząc o chorobie i nadchodzącej śmierci Leona VI, a więc w pierwszych miesiącach 912 r.

SPIS TREŚCI

Wstęp

Nota wydawnicza

Księga eparcha

Bibliografia

Galeria
Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Ludat Herbert
Wydarzenia sprzed dokładnie tysiąca lat dostarczają nam pierwszych pewnych informacji o istnieniu państwa polskiego. Stanowiły one jednocześnie zapowiedź nowych, brzemiennych w następstwa wypadków, których wpływ na rozwój i kształt Europy był nie mniejszy niż związanie królestwa Ottonów ze Świętym Cesarstwem Rzymskim przez Ottona Wielkiego 2 lutego 962 r. w kościele św. Piotra w Rzymie.
Walczak-Mikołajczakowa Mariola
Jak wiadomo, rzeczownik jest najbardziej aktywną pod względem słowotwór­czym częścią mowy. Natomiast wewnątrz tej części mowy najczęściej tworzone są rzeczowniki oznaczające osobę, co świadczy o tym, że są one najbardziej produktyw­ną grupą wyrazów słownictwa jako całości.
Lewandowski Ignacy
Sytuacja za Konstantyna Wielkiego. W IV wieku, kiedy żyje i działa Aureliusz Wiktor, państwo rzymskie stale jeszcze rozciąga się na ogromnych obszarach basenu Morza Śródziemnego i obejmuje części trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki.
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator

Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt


Księgarnia Techniczna - XML Sitemap


Aktualna Data: 2019-09-17 22:48
© Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.