UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Fontes Historiae Antiquae XVII: Sekstus Aureliusz Wikto. Zarys historii cesarzy


Fontes Historiae Antiquae XVII: Sekstus Aureliusz Wikto. Zarys historii cesarzy
  Cena:

przechowalnia

24,00 zł

Dostępność: brak - zapytaj
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
148
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2010
Język
polski
  Cena:

przechowalnia

24,00 zł

Sytuacja za Konstantyna Wielkiego. W IV wieku, kiedy żyje i działa Aureliusz Wiktor, państwo rzymskie stale jeszcze rozciąga się na ogromnych obszarach basenu Morza Śródziemnego i obejmuje części trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Od wybrzeży atlantyckich w Luzytanii (Portugalii) na zachodzie sięga po góry Kaukazu, brzegi Tygrysu i Eufratu na wschodzie, od Szkocji i Walii na północy po piaski Sahary i katarakty Nilu na południu. Coraz bardziej jednak zarysowuje się podział na dwie części - wschodnią i zachodnią. Rządzą nim już przeważnie cesarze chrześcijańscy. Pogańskie dotychczas oblicze Imperium zmienia się dość radykalnie: barwni jak ludzie bogowie i boginie, nawet ci olimpijscy, znikają jeden po drugim. Konstantyn Wielki w czerwcu 313 r. ogłosił słynną umowę mediolańską, gwarantującą obywatelom rzymskim swobodę wyboru takiej religii, jaka im odpowiada. On sam staje się już niemal chrześcijaninem, chociaż bez chrztu, który przyjmie dopiero w 337 r. z rąk ariańskiego biskupa w godzinie swojej śmierci. Na przełomie sierpnia i września 313 r. umiera ostatni krwawy prześladowca chrześcijan Maksyminus Dają. Stara pogańska tradycja traci coraz bardziej swe żywotne siły. Niebawem zaczną znikać pogańskie emblematy i symbole, świątynie i posągi oraz krwawe ofiary ze zwierząt. Pod groźbą surowych kar stopniowo zostaną zabronione pewne formy kultu, drogiego dla pogan, zwłaszcza takie jak wróżbiarstwo i magia. W różnych miastach i częściach Imperium: w Rzymie, Konstantyno¬polu, w Palestynie będą wyrastały wspaniałe kościoły i bazyliki. Zwycięstwo w walce o serca ludzi przechyla się nieubłaganie na stronę chrześcijan i ich Boga Trójjedynego, zwłaszcza że kolejny władca Wschodu Licyniusz, nieprzychylny chrześcijanom, ponosi w wojnie domowej sromotną klęskę z rąk Konstantyna pod Chryzopolis w Azji w 324 r. Chrześcijaństwo zaczyna triumfować. Ale nie może, mimo różnych tendencji, odrzucić całej tradycji pogańskiego Rzymu. Szczególnie zaś w polityce.

Spis treści:

Wstęp

Historiae abbreviatae

Zarys historii cesarzy

Komentarz do tekstu polskiego

Bibliografia

Indeks rzeczowy

Index nominum
  Cena:

przechowalnia

24,00 zł

Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska