UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

W sprawie przypadka. Gawęda językoznawcza


W sprawie przypadka. Gawęda językoznawcza
  Cena:

przechowalnia

12,00 zł

Dostępność: brak - zapytaj
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
105
Okładka
miękka
Format
A5
Rok wydania
2010
Język
polski
  Cena:

przechowalnia

12,00 zł

Siadając do pisania, nie umiem przewidzieć dokąd mnie tekst tej rozprawki zaprowadzi. Postanowiłam zebrać i w miarę możności uporządkować moją wiedzę i przemyślenia związane z problematyką gramatycznej kategorii przypadka. Kieruje mną chęć przekonania się raz jeszcze, że naprawdę nie znajduję kontrargumentów podważających słuszność teorii, którą sformułowałam kilkanaście lat temu i którą nazwałam antropocentryczną teorią przypadka.
Od początku mego zainteresowania językiem i językoznawstwem ciekawiła mnie problematyka gramatykalizacji i tzw. kategorii gramatycznych. Najpierw w centrum moich zainteresowań znalazła się kategoria osoby, później zwróciłam się zdecydowanie ku kategorii przypadka. W dużej mierze zadecydował o tym kontakt z językiem macedońskim i wszystkie moje, dość już bogate, doświadczenia słowiańsko-bałkańskie, a także wejście w świat składni semantycznej widzianej oczyma Stanisława Karolaka, który swoją wizję rozwijał w zespole przygotowującym gramatykę akademicką języka polskiego. Problematyce przypadka poświęcony jest pierwszy wybór moich artykułów opublikowany w roku 1999 przez WTN. Wybór ten miał nosić tytuł „Wokół kategorii gramatycznej przypadka", jednak przekonano mnie, że nie jest to tytuł, który by zapewnił książce czytelników i skończyło się na Język, człowiek, przestrzeń z przypadkiem w podtytule.

Spis treści

Tytułem wstępu. Narodziny teorii, siatka pojęciowa i terminologiczna 7
Motywacja semantyczna 15
Motywacja pragmatyczna 31
Gramatyczne środki kodowania cechy /+ pers/. Dynamiczna gramatyka 39
Zakończenie 74
Dodatek 1 76
Dodatek II 90
Literatura cytowana 100
The case of case (Summary) 102

  Cena:

przechowalnia

12,00 zł

Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska