UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Prognozowanie w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Cz. III - Prognozowanie na podstawie modeli adaptacyjnych


Prognozowanie w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Cz. III - Prognozowanie na podstawie modeli adaptacyjnych
  Cena:

przechowalnia

21,00 zł

Dostępność: brak - zapytaj
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
119
Okładka
miękka
Format
145 x 210 [mm]
Rok wydania
2005 - wyd. I
Język
polski
ISBN/ISSN
83-60200-01-7
  Cena:

przechowalnia

21,00 zł

Tematem części trzeciej podręcznika Prognozowanie w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest prognozowanie szeregów czasowych z zastosowaniem modeli adaptacyjnych. Termin adaptacja oznacza zdolność do zmian umożliwiających przystosowanie się do nowych warunków. Cechą modeli adaptacyjnych jest możność rekurencyjnego (w miarę pojawiania się nowych obserwacji) dopasowywania się ich parametrów do zmian zachodzących w przebiegu szeregu czasowego, obrazującego prognozowaną zmienną. Znajdują one zastosowanie do sporządzania krótkoterminowych prognoz zjawisk gospodarczych opisywanych za pomocą szeregów czasowych o różnym charakterze zmienności (różnorodnym zestawie składowych systematycznych w szeregu). Modele adaptacyjne używane są do prognozowania szeregów o chwiejnych zmianach trendu oraz podlegających wahaniom sezonowym. Dobrze odwzorowują szeregi o tzw. przebiegu segmentowym (tzn. gładkie jedynie w części przedziałów czasu). Do właściwego stosowania modeli adaptacyjnych niezbędne jest w zasadzie tylko dosyć pragmatyczne założenie o stacjonarności błędów prognoz w czasie. 
W kolejnych rozdziałach książki omówiono trzy podstawowe - najczęściej stosowane w praktyce prognostycznej przedsiębiorstw - grupy prostych modeli adaptacyjnych: metody naiwne (model podstawowy oraz modele zmodyfikowane), metody średniej (modele średniej prostej, średniej ruchomej prostej oraz średniej ruchomej ważonej) oraz metody wygładzania wykładniczego (modele prostego wygładzania wykładniczego, adaptacyjnego wygładzania wykładniczego, modele Holta oraz Holta-Wintersa). 
Metod tych chętnie używa się w praktyce ze względu na prostotę obliczeń, dużą elastyczność i zdolność dostosowawczą do zmian w tendencji rozwojowej prognozowanego zjawiska. Nie wymagają też znajomości długiej historii rozwoju zjawiska. Wybór prawidłowego modelu zależy w dużym stopniu od trafnego rozpoznania składowych szeregu (dekompozycji szeregu). Procedura wyboru nie jest ściśle sformalizowana i w dużej mierze opiera się na wiedzy empirycznej i intuicji badacza. Często wyboru dokonuje drogą prób i błędów. 
Oprócz opisu modeli adaptacyjnych i ich zastosowania w prognozowaniu, przedstawiono także zagadnienia związane z oceną trafności prognoz. Jest to jeden z kluczowych etapów procesu prognozowania. Poświęcono mu osobny - trzeci - rozdział podręcznika. W rozdziale tym opisano podstawowe miary wykorzystywane do oceny trafności prognoz oraz reguły ich stosowania. 
Autorzy starali się, aby podręcznik był przystępny i zrozumiały zarówno dla studentów, jak i dla szerszego grona czytelników, dlatego też, zachowując niezbędną ścisłość wywodów unikali dyskusji niuansów teoretycznych. Akcentowali te zagadnienia, które mogą być przydatne w praktyce przedsiębiorstwa. Wiele uwagi poświęcili sposobowi prezentacji materiału. Intensywnie wykorzystali schematy graficzne, usiłując czynić to w sposób niekonwencjonalny, niespotykany w innych podręcznikach. Zamieścili wiele przykładów obliczeniowych oraz wskazujących na możliwe zastosowanie omawianych modeli. Każdy rozdział kończy wykaz literatury podstawowej i uzupełniającej, przydatny do samodzielnego studiowania i poszerzenia wiedzy z zakresu omawianych zagadnień. 
W rozdziale szóstym sformułowali problemy do samodzielnego rozwiązania, co ma pomóc czytelnikowi ugruntować zdobytą wiedzę. 
Autorzy podręcznika wyrażają nadzieję, że Czytelnicy znajdą w nim źródło wiedzy i inspiracji do własnych badań prognostycznych. Będą jednocześnie wdzięczni za wszelkie sugestie i opinie przydatne do ewentualnego udoskonalenia następnych wydań i kolejnych części podręcznika. 

Spis treści:

Wprowadzenie

1. Metoda naiwna - model podstawowy i modele zmodyfikowane 
1.1. Podstawowy model metody naiwnej 
1.2. Zmodyfikowane modele metody naiwnej

2. Metody średniej 
2.1. Model średniej prostej 
2.2. Model średniej ruchomej prostej 
2.3. Model średniej ruchomej ważonej

3. Ocena trafności prognoz

4. Metody wygładzania wykładniczego 
4.1. Model prostego wygładzania wykładniczego 
4.2. Model adaptacyjnego wygładzania wykładniczego 
4.3. Model liniowy Holta 
4.4. Model Holta-Wintersa

5. Przykłady zastosowań

6. Problemy do samodzielnego rozwiązania

Literatura

  Cena:

przechowalnia

21,00 zł

Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska