UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Proces podejmowania decyzji w świetle dokumentów NATO


Proces podejmowania decyzji w świetle dokumentów NATO
  Cena:

Ilość

przechowalnia

16,00 zł

Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 1
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
94
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2006
Język
polski
  Cena:

Ilość

przechowalnia

16,00 zł

Każdy człowiek stara się, aby jego działanie prowadziło do wytyczonego celu i wiązało się z poniesieniem jak najmniejszych kosztów. Integralną cechą zorganizowanej działalności ludzkiej jest dążenie do zmniejszenia stopnia niepewności potencjalnych działań. Większość ludzi obawia się ponadto popełnić błąd, dlatego też niechętnie podejmuje działania charakteryzujące się dużym stopniem niepewności, to jest takie, których wynik może okazać się niekorzystny. Innymi słowy, większość z nas obawia się działań i podejmowania decyzji w okolicznościach pociągających za sobą duży stopień niepewności lub ryzyka.

Każde przedsięwzięcie wymaga spełnienia wielu warunków. Jednym z najważniejszych jest zdobycie optymalnej liczby danych, które w wyniku procesu analitycznego staną się informacjami. Na ich podstawie można podjąć racjonalną decyzję oraz przeprowadzić logiczny proces decyzyjny. Na uwagę zasługuje stwierdzenie, że w procesie decyzyjnym wymagana jest optymalna liczba danych. Jest ono jednak mało precyzyjne. Faktem jest, że nie sposób dokładnie określić, ile i jakie dane są niezbędne, aby można było podjąć racjonalną decyzję – pozbawioną wysokiego poziomu ryzyka.

Każda decyzja, zanim zostanie podjęta, powinna być poprzedzona stosownym procesem decyzyjnym. Wydawać by się mogło, że ze względu na różnorodność gatunkową podejmowanych decyzji proces ten ma różny charakter. Okazuje się jednak, że większość z nich poprzedzana jest bardzo zbliżonym schematem dedukcyjnym. Oczywiście, gdy brakuje nam czasu, proces ten przebiega w formie skompresowanej. Bywają sytuacje, w których decyzje podejmujemy intuicyjnie. Intuicja musi jednak być silnie podbudowana doświadczeniem i wiedzą.

Niniejszy skrypt ma charakter przekrojowy. Jego celem jest pokazanie Czytelnikowi, że proces planowania operacyjnego, mający określoną strukturę i stosowne wymogi formalne, jest bardzo podobny, jeśli nie identyczny, do procesu decyzyjnego obowiązującego w środowisku cywilnym. Jak twierdzi jeden z wykładowców strategii w Naval War College Michel I. Handel: „Obowiązujące w siłach zbrojnych i biznesie zasady oraz cele, które mają być osiągnięte, są bardzo zbliżone lub nawet identyczne. Jedyną różnicę stanowią środki, którymi dysponuje każda ze stron. Wojsko ma do dyspozycji okręty, czołgi, samoloty, żołnierzy, wywiad. Wielkie korporacje zaś – środki finansowe, marketing, promocje i wywiad gospodarczy. Również zasadnicze cele każdej ze stron są identyczne: utrzymać lub opanować teren bądź rynek. Tak więc, chcąc zrozumieć wojnę, zrozum zasady biznesu, i odwrotnie – nie można być dobrym biznesmenem bez zrozumienia zasad prowadzenie wojny”.

Opierając się na tym twierdzeniu, przyjęto w niniejszym skrypcie założenie, że nie jest możliwe właściwe zrozumienie i interpretowanie zasad leżących u podstaw planowania operacyjnego bez zapoznania się m.in. z takimi pojęciami, jak: decyzja, proces decyzyjny, cykl decyzyjny oraz teoria procesu decyzyjnego

  Cena:

Ilość

przechowalnia

16,00 zł

Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska