Skrypt ten przeznaczony jest dla słuchaczy I roku studiów zawodowych prowadzonych na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Nawigacyjnego AMW, na kierunku nawigacja morska i uzbrojenie okrętowe o specjalności pomiary hydrograficzne i oznakowanie nawigacyjne. Skrypt może być również wykorzystywany przez słuchaczy studiów zaocznych na podobnych kierunkach. Jego odbiorcami mogą być ponadto słuchacze Szkoły Chorążych Marynarki Wojennej z kierunków pokładowych. Może to być świetny materiał samokształceniowy dla wszystkich tych, którzy związani są z morzem i nawigacją morską i chcieliby się dowiedzieć, jaka ewolucje w ostatnich latach przeszły wydawnictwa nawigacyjne, a w szczególności publikacje brytyjskie.
Niniejsza publikacja jest uzupełnieniem zasadniczego podręcznika do przedmiotu Locja Morska wydanego w 1998 roku. Wówczas autorzy celowo wyrażali pogląd, że
„(…) należy w najbliższym czasie przygotować odrębną publikację poświęconą problematyce wykorzystania morskich pomocy nawigacyjnych”. Dwa lata, jakie minęły od wspomnianego skryptu pozwoliły na usystematyzowanie poglądów odnośnie zawartości tej publikacji, jak również pozwoliły doczekać najnowszych (na konie XX wieku) tak wydawnictw angielskich jak również niektórych polskich.
Przemyślenia autora odnośnie sposobu przedstawienia zagadnienia wykorzystania morskich pomocy nawigacyjnych ewaluowały wokół pytania: jak szczegółowo przedstawić szatę graficzną, zawartość merytoryczną i sposób wykorzystania obszernej biblioteki nawigacyjnej? Ostatecznie zwyciężył pogląd dydaktyczny. Ograniczył on pierwotne przemyślenia. Postanowiono, że opisane w tej publikacji będę wszystkie publikacje nautyczne wydawane przez polskie Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej i angielskie Biuro Hydrograficzne Zjednoczonego Królestwa. Opisane wydawnictwa nie są jedynymi, które powinny być na wyposażeniu każdej kabiny nawigacyjnej, lecz ze względu na częstotliwość ich wykorzystywania w procesie prowadzenia nawigacji na okrętach Marynarki Wojennej RP wymagają ich przedstawienia. Niejednokrotnie drobiazgowy opis wyglądu publikacji ma na celu wyrobienie u słuchaczy odruchu szybkiej i jednoznacznej identyfikacji wydawnictwa. Natomiast opis sposobu wykorzystania pomocy został zawężony tylko do tych wydawnictw, które są omawiane w ramach przedmiotu Locja morska, pozostawiając opis sposobu wykorzystania pozostałych pomocy nawigacyjnych dla innych przedmiotów zawodowych prowadzonych na omówionych wcześniej kierunkach.
Ostatni rozdział tego opracowania przedstawia zagadnienia, które należy przerobić w ramach ćwiczeń podczas zajęć dydaktycznych w uczelni oraz zadania na naukę własną. Przedstawione propozycje zadań na ćwiczenia oraz skrótowe przypomnienie treści z wykładów mogą pomóc we właściwym przygotowaniu się do zaliczenia ćwiczeń z przedmiotu. Natomiast zadania do pracy samodzielnej mogą pomóc słuchaczom we właściwym przygotowaniu się do zaliczenie prac pisemnych przewidzianych programem szczegółowym przedmiotu.
Spis treści
-
POLSKIE POMOCE NAWIGACYJNE
-
Katalog map i wydawnictw nawigacyjnych
-
Locje Bałtyku
-
Spisy Świateł i Sygnałów Nawigacyjnych
-
Spis Radiostacji Nautycznych
-
Znaki, Skróty i Terminologia Stosowana na Polskich Mapach Morskich
-
ANGIELSKIE POMOCE NAWIGACYJNE
-
Katalog map i publikacji Admiralicji
-
Locja Brytyjska
-
Podręcznik Morski
-
Spis świateł i Sygnałów Mgłowych Admiralicji
-
Spis Radiosygnałów Admiralicji
-
ALRS tom 1 – Radiostacje Brzegowe
-
ALRS tom 2 – Sygnały Radiowe do Określania Pozycji i Czasu
-
ALRS tom 3 – Serwisy informacji Bezpieczeństwa Morskiego
-
ALRS tom 4 – Meteorologiczne Stacje Obserwacyjne
-
ALRS tom 5 - Światowy Morski System Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa
-
ALRS tom 6 – Radiostacje Pilotowe i Portowe
-
ALRS tom 7 – Systemy nadzoru Ruchu i Meldunkowe Statków
-
ALRS tom 8 – Nawigacyjne Systemy Satelitarne
-
Publikacje nautyczne dotyczące pływów
-
Drogi Oceaniczne Świata
-
Tablice Odległości Admiralicji
-
Wiadomości Żeglarskie Admiralicji
-
KOREKTA POMOCY NAWIGACYJNYCH
-
Korekta polskich pomocy nawigacyjnych
-
Korekta Locji polskich
-
Korekta Spisu Świateł i Sygnałów Nawigacyjnych oraz Spisu Radiostacji Nautycznych
-
Korekta brytyjskich pomocy nawigacyjnych
-
Korekta Locji brytyjskich
-
Korekta Spisu Świateł i Sygnałów Mgłowy Admiralicji
-
Korekta Spisu Radiosygnałów Admiralicji
-
Korekta Katalogu Map i Publikacji Admiralicji
-
MATERIAŁY DO ĆWICZEŃ I PRACY SAMODZIELNEJ
-
Ćwiczenia do wykonania w ramach zajęć dydaktycznych
-
Zagadnienia do pracy samodzielnej
Załącznik nr 1