UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Rosyjska idea


Rosyjska idea
  Cena:

przechowalnia

13,00 zł

Dostępność: brak - zapytaj
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
80
Okładka
miękka
Format
A5
Rok wydania
2004
Język
polski
  Cena:

przechowalnia

13,00 zł

System filozofii Sołowjowa, nad którym pracował całe życie, miał składać się z trzech części: logiki, metafizyki i estetyki. W jego centrum stał człowiek, który znajdował się na szczycie stworzenia, był najbardziej doskonały. Taki człowiek był równocześnie wyższym przejawem Sofii – czyli Mądrości Bożej. System filozofii Sołowjowa był zbudowany na podobieństwo historii rozwoju ducha, jako proces teo-kosmiczny. Jego zamiarem było nadać nową, racjonalną formę tradycyjnym treściom religii. Wielką zasługą myśliciela było rozwinięcie chrześcijańskiej metafizyki, nauki o związku tego, co absolutne ze światem.

Każdy przekład jest równocześnie interpretacją, jest pewną subiektywną propozycją, jaką przedstawia tłumacz. Podobnie rzecz ma się z Rosyjską ideą Włodzimierza Sołowjowa – tekstem, który w oryginale czyta się bardzo lekko, ale który okazał się niezwykle trudny do przełożenia. I nie tyle chodzi mi o pewną egzaltację języka rosyjskiego filozofa, ale próbę (mam nadzieję udaną) zachowania subtelnej archaiczności i maniery wypowiedzi myśliciela.

Przeżyłam wiele rozterek i chwil zwątpienia, dlatego jestem wdzięczna wszystkim, którzy podtrzymywali we mnie wiarę w celowość wydania tego tekstu po polsku.

Dziękuję szczególnie, za wnikliwe i życzliwe podejście do mojego ujęcia problematyki Rosyjskiej idei profesorowi Andrzejowi de Lazari i dr. hab. Januszowi Dobieszewskiemu. Za cierpliwość i uwagę, z jaką starali się wyeliminować niedoskonałość tłumaczenia, za ogromny trud, jaki sobie zadali, ażeby sprawdzić i poprawić, czasami z pewnością nazbyt swobodny, przekład. Mam nadzieję, że polska edycja Rosyjskiej idei usatysfakcjonuje nas wszystkich i okaże się warta naszego zaangażowania w przygotowanie tekstu.

Tak się składa, że o filozofii rosyjskiej, w tym o twórczości Sołowjowa, pisze się coraz więcej. Dlatego pozostawiam niektóre wyrażenia i terminy w tej formie, w jakiej zaczęły już funkcjonować w literaturze fachowej, choć być może z filologicznego punktu widzenia nie są to sformułowania do końca odpowiadające zasadom języka polskiego

  Cena:

przechowalnia

13,00 zł

Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
przechowalnia
Kucner Andrzej, Opara Stefan, Zielewska-Rudnicka Beata
31,50 zł
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska