UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Ćwiczenia laboratoryjne z materiałoznawstwa tworzyw sztucznych


Ćwiczenia laboratoryjne z materiałoznawstwa tworzyw sztucznych
  Cena:

przechowalnia

31,00 zł

Dostępność: brak - zapytaj
Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
332
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2008
Język
polski
ISBN
978-83-7351-445-4
  Cena:

przechowalnia

31,00 zł

 

PRZEDMOWA

Badania własności polimerów i tworzyw sztucznych wykonuje się wykorzystując wiele różnorodnych metod. Wynika to z potrzeby określenia wielkości charakteryzujących zachowanie się danego materiału w różnych warunkach, dokonania pierwszej oceny nowych produktów, porównania ich z produktami znanymi oraz wstępnego dobru tworzyw do określonego celu.

Często istnieje konieczność wyznaczania charakterystycznych wielkości danego polimeru czy tworzywa sztucznego w możliwie prosty sposób. Pomimo różnorodności tworzyw sztucznych ich badanie za pomocą przyrządów i aparatury z zastosowaniem znormalizowanych metod może być podobne.

Dzięki badaniom przeprowadzonym na takiej samej aparaturze i taką samą metodą można porównać różne tworzywa i dobierać materiały o optymalnych cechach do danego rozwiązania technicznego.

Używane w książce symbole nazw chemicznych polimerów są zgodne z normami: PN-EN ISO 1043-1:2004 [103] i PN-ISO 1629:2005 [110].

Materiał zawarty w podręczniku dotyczy ćwiczeń laboratoryjnych identyfikacji oraz oznaczenia różnych, zwłaszcza użytkowych, właściwości tworzyw sztucznych i gumy. Treść ćwiczeń tworzy integralną całość z wykładami Pt. ‘Materiałoznawstwo i stosowanie tworzyw sztucznych”, część I [118], prowadzonymi dla studentów dziennych i zawodowych studiów dla pracujących, kończących specjalizację „technologia tworzyw sztucznych” na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa w Politechnice Radomskiej.

Celem niniejszego opracowania jest ułatwienie studentowi zapoznania się z teoretycznymi i praktycznymi zasadami metod analitycznych do identyfikacji i oznaczania różnych właściwości tworzyw sztucznych i gumy.

Ćwiczenia dobrano pod kątem poznania:

  • Podstawowej metodyki i metod identyfikacji różnych polimerów, tworzyw sztucznych i gumy,

  • Metodyki i metod oznaczania wybranych tworzyw sztucznych,

  • Fizykochemicznych właściwości tworzyw sztucznych,

  • Mechanicznych właściwości tworzyw sztucznych,

  • Cieplnych właściwości tworzyw sztucznych,

  • Optycznych właściwości konstrukcyjnych tworzyw sztucznych, klejów,

  • Fizykomechanicznych właściwości tworzyw sztucznych,

  • Chemicznych właściwości tworzyw sztucznych, a także przez odpowiedni dobór próbek i warunków zewnętrznych,

  • Metod badań wpływu różnych czynników związanych z budową chemiczną, strukturą polimerów, obecnością różnych dodatków oraz niektórych czynników zewnętrznych na użytkowe właściwości tworzyw sztucznych.

W rozdziale 1. omówiono podstawowe wiadomości o bezpiecznej pracy w laboratorium. Rozdział 2. zawiera wprowadzenie do materiałoznawstwa. W rozdziale 3. podano metody identyfikacji tworzyw sztucznych: wstępne czynności identyfikacyjne, identyfikację na podstawie rozpuszczalności, reakcji barwnych oraz na podstawie interpretacji widm IR. Trzy ćwiczenia dotyczą oceny palności tworzyw sztucznych (rozdz. 4)

W rozdziale 5. zebrano 15 ćwiczeń obejmujących metody oznaczania fizykochemicznych właściwości tworzyw sztucznych, w tym użytkowych właściwości laminatu „Unilam” i kleju mocznikowo-formaldehydowego.

Rozdział 6. (11 ćwiczeń) obejmuje metody pomiarowe mechanicznych właściwości tworzyw sztucznych, w tym bardziej defektoskopowe do określania nieciągłości strukturalnych występujących w kształtkach tworzyw sztucznych.

W rozdziale 7. opisano metody oznaczania wybranych właściwości termicznych oraz oznaczania ciepła spalania tworzyw sztucznych. Rozdział ten obejmuje 7 ćwiczeń.

Rozdział 8. obejmuje 2 ćwiczenia

- polaryskopowi pomiary szczątkowych naprężeń wewnętrznych w polimerach przezroczystych

- współczynnik załamania światła.

Ze względu na odrębność użytkowych właściwości i zastosowań elastomerów. Metody oznaczania właściwości gumy ujęto w oddzielnym rozdziale 9.

Oznaczenie właściwości gumy opracowano w postaci 8 ćwiczeń. Rozdział 9 ma bardziej rozbudowane wprowadzenie do ćwiczeń, ponieważ zagadnień tych nie ujęto w książce (ćwiczeń 10).

Niniejszy podręcznik zawiera łącznie 56 ćwiczeń laboratoryjnych, charakteryzujące się różnym stopniem trudności wykonania i różną czasochłonnością. Dlatego zestawy ćwiczeń jako obowiązkowe minimum do wykonania przez studenta będą różne, w zależności od rodzaju studiów i czasu koniecznego do wykonania każdego ćwiczenia. Zestawy ćwiczeń będą ustalone przez prowadzącego zajęcia dydaktyczne.

  Cena:

przechowalnia

31,00 zł

Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Dostępność: brak - zapytaj
przechowalnia
Ozimina Ewa, Sułko Kazimierz
20,00 zł
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska