Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie | Książki techniczne
Księgarnia Techniczna
 • Nauka
 • Edukacja
 • Technika
serdecznie zaprasza specjalistów po

książki techniczne

a także studentów - oferujemy

podręczniki akademickie
Sprzedajemy książki jako księgarnia wysyłkowa oraz w tradycyjnej księgarni
Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie| Książki techniczne (0)
Katalog » CHEMIA
Wyszukiwarka


Zaawansowane wyszukiwanie
Informacje o produkcie:
Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w oryginalnej wielkości
Ćwiczenia laboratoryjne z materiałoznawstwa tworzyw sztucznych
Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 2
Autor
Specyfikacja książki
Ilość stron
332
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2008
Język
polski

Najniższy koszt wysyłki to tylko 12,00 zł
  Cena:

Ilość

przechowalnia

31,00 zł

 

PRZEDMOWA

Badania własności polimerów i tworzyw sztucznych wykonuje się wykorzystując wiele różnorodnych metod. Wynika to z potrzeby określenia wielkości charakteryzujących zachowanie się danego materiału w różnych warunkach, dokonania pierwszej oceny nowych produktów, porównania ich z produktami znanymi oraz wstępnego dobru tworzyw do określonego celu.

Często istnieje konieczność wyznaczania charakterystycznych wielkości danego polimeru czy tworzywa sztucznego w możliwie prosty sposób. Pomimo różnorodności tworzyw sztucznych ich badanie za pomocą przyrządów i aparatury z zastosowaniem znormalizowanych metod może być podobne.

Dzięki badaniom przeprowadzonym na takiej samej aparaturze i taką samą metodą można porównać różne tworzywa i dobierać materiały o optymalnych cechach do danego rozwiązania technicznego.

Używane w książce symbole nazw chemicznych polimerów są zgodne z normami: PN-EN ISO 1043-1:2004 [103] i PN-ISO 1629:2005 [110].

Materiał zawarty w podręczniku dotyczy ćwiczeń laboratoryjnych identyfikacji oraz oznaczenia różnych, zwłaszcza użytkowych, właściwości tworzyw sztucznych i gumy. Treść ćwiczeń tworzy integralną całość z wykładami Pt. ‘Materiałoznawstwo i stosowanie tworzyw sztucznych”, część I [118], prowadzonymi dla studentów dziennych i zawodowych studiów dla pracujących, kończących specjalizację „technologia tworzyw sztucznych” na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa w Politechnice Radomskiej.

Celem niniejszego opracowania jest ułatwienie studentowi zapoznania się z teoretycznymi i praktycznymi zasadami metod analitycznych do identyfikacji i oznaczania różnych właściwości tworzyw sztucznych i gumy.

Ćwiczenia dobrano pod kątem poznania:

 • Podstawowej metodyki i metod identyfikacji różnych polimerów, tworzyw sztucznych i gumy,

 • Metodyki i metod oznaczania wybranych tworzyw sztucznych,

 • Fizykochemicznych właściwości tworzyw sztucznych,

 • Mechanicznych właściwości tworzyw sztucznych,

 • Cieplnych właściwości tworzyw sztucznych,

 • Optycznych właściwości konstrukcyjnych tworzyw sztucznych, klejów,

 • Fizykomechanicznych właściwości tworzyw sztucznych,

 • Chemicznych właściwości tworzyw sztucznych, a także przez odpowiedni dobór próbek i warunków zewnętrznych,

 • Metod badań wpływu różnych czynników związanych z budową chemiczną, strukturą polimerów, obecnością różnych dodatków oraz niektórych czynników zewnętrznych na użytkowe właściwości tworzyw sztucznych.

W rozdziale 1. omówiono podstawowe wiadomości o bezpiecznej pracy w laboratorium. Rozdział 2. zawiera wprowadzenie do materiałoznawstwa. W rozdziale 3. podano metody identyfikacji tworzyw sztucznych: wstępne czynności identyfikacyjne, identyfikację na podstawie rozpuszczalności, reakcji barwnych oraz na podstawie interpretacji widm IR. Trzy ćwiczenia dotyczą oceny palności tworzyw sztucznych (rozdz. 4)

W rozdziale 5. zebrano 15 ćwiczeń obejmujących metody oznaczania fizykochemicznych właściwości tworzyw sztucznych, w tym użytkowych właściwości laminatu „Unilam” i kleju mocznikowo-formaldehydowego.

Rozdział 6. (11 ćwiczeń) obejmuje metody pomiarowe mechanicznych właściwości tworzyw sztucznych, w tym bardziej defektoskopowe do określania nieciągłości strukturalnych występujących w kształtkach tworzyw sztucznych.

W rozdziale 7. opisano metody oznaczania wybranych właściwości termicznych oraz oznaczania ciepła spalania tworzyw sztucznych. Rozdział ten obejmuje 7 ćwiczeń.

Rozdział 8. obejmuje 2 ćwiczenia

- polaryskopowi pomiary szczątkowych naprężeń wewnętrznych w polimerach przezroczystych

- współczynnik załamania światła.

Ze względu na odrębność użytkowych właściwości i zastosowań elastomerów. Metody oznaczania właściwości gumy ujęto w oddzielnym rozdziale 9.

Oznaczenie właściwości gumy opracowano w postaci 8 ćwiczeń. Rozdział 9 ma bardziej rozbudowane wprowadzenie do ćwiczeń, ponieważ zagadnień tych nie ujęto w książce (ćwiczeń 10).

Niniejszy podręcznik zawiera łącznie 56 ćwiczeń laboratoryjnych, charakteryzujące się różnym stopniem trudności wykonania i różną czasochłonnością. Dlatego zestawy ćwiczeń jako obowiązkowe minimum do wykonania przez studenta będą różne, w zależności od rodzaju studiów i czasu koniecznego do wykonania każdego ćwiczenia. Zestawy ćwiczeń będą ustalone przez prowadzącego zajęcia dydaktyczne.

Galeria
Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Olszowski Andrzej
W elektrochemii, a zwłaszcza w zagadnieniach związanych z przewodzeniem prądu elektrycznego przez roztwory elektrolitów, podstawowe wielkości odnoszono zazwyczaj do jednego gramorównoważnika związku chemicznego lub jonu. Upraszczało to niektóre wzory, choć stwarzało też dodatkowe komplikacje, gdy trzeba było rozważać układy wieloskładnikowe lub elektrolity dysocjujące na więcej niż dwa rodzaje jonów. W roku 1973 Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) zaleciła zaniechanie stosowa
Olszowski Andrzej
Doświadczenie fizykochemiczne są podręcznikiem przeznaczonym do ćwiczeń laboratoryjnych z chemii fizycznej. Autor, wieloletni nauczyciel akademicki i wykładowca chemii fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, oprócz obszernego wprowadzenia teoretycznego do poszczególnych działów fizykochemii podaje szczegółowe instrukcje do 44 doświadczeń wraz z opisem, krok po kroku, sposobu wykonywania obliczeń i opracowywania wyników. Omawia również budowę, zasady działania i sposób obsługi
Elbanowski Marian
Skrypt jest przeznaczony dla studentów I i II roku uniwersyteckich studiów chemicznych, różnych specjalności i został opracowany w oparciu o wykładany przez autora materiał z zakresu chemii analitycznej. Zawiera omówienie najważniejszych zagadnień chemii analitycznej, stanowiących teoretyczną podstawę niezbędną przy wykonywaniu ćwiczeń laboratoryjnych z analizy jakościowej i ilościowej. Poszczególne zagadnienia zostały przedstawione przy założeniu znajomości przez studentów podstaw chemii, fizyk
Praca zbiorowa
Podręcznik do ćwiczeń laboratoryjnych z chemii analitycznej nieorganicznej jest przeznaczony dla studentów kierunku technologia chemiczna.
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator

Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt


Księgarnia Techniczna - XML Sitemap


Aktualna Data: 2019-08-22 04:57
© Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.