Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie | Książki techniczne
Księgarnia Techniczna
  • Nauka
  • Edukacja
  • Technika
serdecznie zaprasza specjalistów po

książki techniczne

a także studentów - oferujemy

podręczniki akademickie
Sprzedajemy książki jako księgarnia wysyłkowa oraz w tradycyjnej księgarni
Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie| Książki techniczne (0)
Katalog » ELEKTRO
Wyszukiwarka


Zaawansowane wyszukiwanie
Informacje o produkcie:
Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w oryginalnej wielkości
Pola i fale elektromagnetyczne. Zbiór zadań
Dostępność: brak - zapytaj
Autor
Specyfikacja książki
Ilość stron
198
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2005 - wyd. I
Język
polski

Najniższy koszt wysyłki to tylko 13,00 zł
  Cena:

przechowalnia

18,00 zł

Niniejszy skrypt zawiera ok. 250 zadań. Po wstępie matematycznych (Analiza wektorowa) obejmuje on główne cechy pól i fal elektromagnetycznych, przy czym materiał jest podzielony na pięć działów. Pierwszy z nich obejmuje zadania ilustrujące ogólne cechy fal w ośrodkach nieograniczonych (polaryzacja fal, zależności energetyczne, uwzględnienie strat, dyspersji, anizotropii ośrodka)
Następnie zapoznajemy się z zachowaniem fal na granicy ośrodków (warunki brzegowe, fala padająca prostopadle na granice ośrodków, fala padająca ukośnic). W kolejnym dziale materiału poznajemy cechy fal w prowadnicach falowych (linie TEM, falowody prostokątne i kołowe),
a następnie z cechami pól w rezonatorach oraz z zastosowaniem potencjałów do obliczania pól i zagadnieniami promieniowania fal.
Na końcu podano też przykładowe zestawy zadań z egzaminu pisemnego na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Wszystkie zadania są podane w skrypcie z rozwiązaniami. Zawarty tu materiał jest dopasowany głównie do wykładów przedmiotu „Pola i Fale" dla trzeciego lub czwartego semestru (semestr zależy od kierunku: Elektronika ma ten przedmiot na trzecim, Telekomunikacja na czwartym semestrze) studiów dziennych. Poziom zadań jest zróżnicowany i skrypt może być także pomocny dla studentów studiów wiczorowych (na WEiTI PW - Wieczorowe Studia Zawodowe „Radiokomunikacja' - semestr drugi).
Skrypt obejmuje też pewną liczbę zadań wykraczających ponad tematykę podstawowego zakresu wykładów na początkowych semestrach. Może być on użyteczny w przypadku bardziej zaawansowanych wykładów obieralnych (na WEiTI PW - wykład: ,;Teoria Pola Elektromagnetycznego" dla semestrów 7 lub 8). Do tej części będą należały np. zadania dotyczące analizy fal padających ukośnic na granicę ośrodków, za pomocą opisu z kątami zespolonymi, metody rozwiązywanie równania Laplace'a w liniach TEM, nietypowe rodzaje falowodów.
Znajomość głównych cech pól i fal elektromagnetycznych jest potrzebna dla zrozumienia zjawisk fizycznych podstawowych dla Elektroniki i Telekomunikacji. Wiedza ta znajduje też. bezpośrednie zastosowanie w przedmiotach „Podstawy Techniki Wielkich Częstotliwości" uraz „Technika Mikrofalowa" wykładanych tradycyjnie na Wydziałach Elektroniki i Telekomunikacji Politechnik w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. W ośrodkach tych skrypt może być dla studentów najbardziej użyteczny, jednak wybrane jego części nogą być przydatne w innych Politechnikach na Wydziałach związanych z Elektroniką i Telekomunikacją.
Autorzy składają podziękowania Fundacji Wspierania Radiokomunikacji i Techniki Multimedialnych za inspiracją i wsparcie przy opracowywaniu tego skryptu.
Składamy serdeczne podziękowania Panu prof. dr hab. Jerzemu Mazurowi za wnikliwą recenzję i cenne uwagi dotyczące niniejszego skryptu.

Tadeusz Morawski, Jolanta Zborowska

Spis treści:

Przedmowa 
Wykaz ważniejszych oznaczeń

Część I 
ZADANIA 
1. Wstęp matematyczny - analiza wektorowa 
 
FALE W OŚRODKACH NIEOGRANICZONYCH 
2. Fala płaska w dielektryku bezstratnym 
3. Fale w ośrodkach stratnych 
4. Polaryzacja fal 
5. Zależności energetyczne w polu elektromagnetycznym 
6. Propagacja fal w różnych ośrodkach 
 
FALE NA GRANICY OŚRODKÓW 
7. Fala padająca prostopadle na granicę dwóch ośrodków 
8. Fala padająca prostopadle na granicę kilku ośrodków. Transformacja impedancji 
9. Fala padająca ukośnie na granicę dwóch ośrodków 
 
FALE W PROWADNICACH FALOWYCH 
10. Metody rozwiązywania równań Laplace'a w liniach TEM 
11. Fale w linii współosiowej 
12. Parametry obwodowe linii TEM 
13. Fale elektromagnetyczne w falowodach prostokątnych 
14. Fale w różnych rodzajach falowodów 
 
POLA W REZONATORACH 
15. Pola w rezonatorach współosiowych i prostopadłościennych 
16. Inne rodzaje rezonatorów 
 
POTENCJAŁY I PROMIENIOWANIE 
17. Potencjały pól elektromagnetycznych 
18. Promieniowanie fal elektromagnetycznych

Część II 
ROZWIĄZANIA I ODPOWIEDZI

Część III 
PRZYKŁADOWE ZESTAWY ZADAŃ NA EGZAMINACH Z PRZEDMIOTU "POLA I FALE" 
 
Literatura

Galeria
Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Apanasiewicz Stanisław
Telekomunikacja jako dziedzina nauki i techniki zajmuje się przekazywaniem na odległość informacji za pośrednictwem sygnałów elektromagnetycznych. Dotyczy problemów związanych z telefonią, radiotelefonią, radiem, telewizją, telemechaniką, radarem, transmisją danych itp. technik. Wiąże się to z wytwarzaniem sygnałów, ich przesyłaniem, odbieraniem i kolejnym przetwarzaniem. Zachodzi zatem konieczność badania sygnałów; wiąże się to z poznaniem niem metod matematycznych, stosowanych w tej dziedzinie
Kosma Zbigniew
Omawiane są pojęcia ogólne związane z obliczeniami numerycznymi, metody rozwiązywania algebraicznych układów równań liniowych, równań nieliniowych ich układów, najważniejsze metody interpolacji, aproksymacji, przybliżonego różniczkowania i całkowania funkcji, rozwiązywania równań całkowych oraz zagadnień początkowych brzegowych dla równań różniczkowych zwyczajnych cząstkowych.
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator

Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt


Księgarnia Techniczna - XML Sitemap


Aktualna Data: 2019-09-21 22:10
© Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.