UPSSS! JavaScript nie działa sprawdź ustawienia przeglądarki

Logowanie Rejestracja

Informacje o produkcie

Relacyjne bazy danych. Ćwiczenia praktyczne


Relacyjne bazy danych. Ćwiczenia praktyczne
  Cena:

Ilość

przechowalnia

21,00 zł

Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 1
Najniższy koszt wysyłki to tylko 13,00 zł

Najedź aby zobaczyć wszystkie koszty wysyłki

Specyfikacja książki
Ilość stron
131
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2005
Język
polski
ISBN
83-88229-95-8
  Cena:

Ilość

przechowalnia

21,00 zł

Niniejsza praca powstała na bazie notatek własnych do ćwiczeń laboratoryjnych, przeprowadzonych przez autorów na kierunkach studiów automatyka i robotyka oraz mechanika i budowa maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, w latach 2003 - 2004. Zawarty w niej materiał można traktować jako podstawowy przy nauczaniu baz danych tworzonych w środowisku Microsoft Access oraz Microsoft SQL Server. Opracowanie może również służyć jako dodatkowe źródło informacji, rozszerzające treść wykładów z relacyjnych baz danych. Publikacja może być praktycznym podręcznikiem użytkownika programu Microsoft Access.
Autorzy pragną wprowadzić Czytelnika w tematykę baz danych, zaczynając od przedstawienia pojęć prostych i przechodząc stopniowo do coraz bardziej złożonych. Treść książki dzieli się na 13 rozdziałów, które obejmują zakres 13 kolejnych ćwiczeń do samodzielnego przerobienia przez studentów, zarówno kierunków technicznych, jak i ekonomicznych. Pierwszych dziesięć ćwiczeń należy wykonać w środowisku Microsoft Access, natomiast trzy ostatnie - w środowisku programu Microsoft SQL Server 2000.
Książka skierowana jest do zwykłego użytkownika PC, któremu ma ułatwić zrozumienie istoty zagadnienia. Każde nowe pojęcie tłumaczone jest na przykładzie, po czym następuje ciąg zadań do samodzielnego wykonania. Poprawne wykonanie wszystkich ćwiczeń jest ułatwione przy zachowaniu kolejności rozwiązywania zadań.
W ćwiczeniach 1 i 2 zaproponowano utworzenie układu pięciu tabel o założonej strukturze, które wykorzystuje się jako przykładową bazę danych do ćwiczeń od 3 do 10. W celu ułatwienia zrozumienia podstawowego materiału, zadania w ćwiczeniach od 3 do 6 bazują na operacjach na pojedynczych tabelach. Osoba ćwicząca filtruje dane, buduje formularze oraz kwerendy wszystkich rodzajów. W ćwiczeniach od 6 do 10 dokonuje się połączenia zaprojektowanych tabel oraz wykonuje się operacje na więcej niż jednej tabeli. Poza tym tworzy się złożone zestawienie, raport oraz formularze wykorzystujące makra. W specjalny sposób realizuje się zapoznanie czytelnika z językiem SQL. Pierwsze kroki stawia się już w ćwiczeniu 2, przy tworzeniu tabeli. Dopiero po nabyciu i opanowaniu podstawowej wiedzy na temat tabel i różnego rodzaju kwerend rozpatruje się w ćwiczeniu 6 instrukcję SELECT. Ćwiczenie 9 obejmuje instrukcje SQL, realizujące działania na bazie danych, z którymi zapoznano się w ćwiczeniach 7 i 8. Bardziej zaawansowane funkcje języka SQL rozpatruje się w środowisku Microsoft SQL Server 2000, w ćwiczeniach od 11 do 13.
Przedstawiona metoda nauczania pozwala łatwo opanować podstawowe pojęcia baz danych oraz języka SQL. Autorzy sprawdzili to w praktyce.

Spis treści:

Przedmowa

Ćwiczenie 1. 
Budowa bazy danych w MS Access 2000 
Projektowanie tabeli i wprowadzanie danych 
Dodatek do ćwiczenia 1

Ćwiczenie 2 
Konstruowanie tabel 
Dodatek do ćwiczenia 2

Ćwiczenie 3 
Praca z formularzami 
Dodatek do ćwiczenia 3

Ćwiczenie 4 
Filtrowanie oraz wyszukiwanie danych za pomocą kwerendy wybierającej

Ćwiczenie 5 
Kwerenda wybierająca (kontynuacja)

Ćwiczenie 6 
Tworzenie kwerendy wybierającej zasobami języka SQL

Ćwiczenie 7 
Kwerendy funkcjonalne, parametryczne oraz krzyżowe 
Relacje w Microsoft Access

Ćwiczenie 8 
Wykonanie zestawienia i generowanie raportu

Ćwiczenie 9 
Makra

Ćwiczenie 10 
Tworzenie zapytań w języku SQL

Ćwiczenie 11 
Wprowadzenie do baz danych w systemie Microsoft SQL Server 2000 
Tworzenie baz danych, tabeli oraz indeksów 
Dodatek do ćwiczenia 11

Ćwiczenie 12 
Tworzenie zapytań i widoków w systemie Microsoft SQL Server 2000 
Dodatek do ćwiczenia 12

Ćwiczenie 13 
Wsady, procedury przechowywane, funkcje użytkownika oraz informacje o narzędziu programistycznym języka Transact SQL

Bibliografia

  Cena:

Ilość

przechowalnia

21,00 zł

Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator
Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL
Księgarnia Techniczna - XML Sitemap
©Sprzedaż Książek. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie: inż. Agnieszka Kamińska