Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie | Książki techniczne
Księgarnia Techniczna
  • Nauka
  • Edukacja
  • Technika
serdecznie zaprasza specjalistów po

książki techniczne

a także studentów - oferujemy

podręczniki akademickie
Sprzedajemy książki jako księgarnia wysyłkowa oraz w tradycyjnej księgarni
Księgarnia Techniczna | Podręczniki akademickie| Książki techniczne (0)
Katalog » TERMODYNAMIKA
Wyszukiwarka


Zaawansowane wyszukiwanie
Informacje o produkcie:
Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w oryginalnej wielkości
Linearyzacja przez sprzężenie zwrotne w syntezie algorytmów regulacji dla obiektów termoenergetycznych
Dostępność: jest w magazynie sklepu
Dostępna ilość: 1
Autor
Specyfikacja książki
Ilość stron
164
Okładka
miękka
Format
B5
Rok wydania
2006
Język
polski

Najniższy koszt wysyłki to tylko 13,00 zł
  Cena:

Ilość

przechowalnia

19,00 zł

Rozwój automatyki w ostatnich latach, w dziedzinie syntezy nowych algorytmów regulacji, jest spowodowany gwałtownym rozwojem techniki komputerowej. Z jednej strony można bardzo łatwo przeprowadzać eksperymenty symulacyjne dla układów automatyki, z drugiej strony mikroprocesorowe urządzenia sterujące są w stanie wykonywać bardzo złożone algorytmy zaprojektowane przez inżynierów.
Teoria układów liniowych (opisywanych liniowymi równaniami różniczkowymi) jest bardzo dobrze poznana [Kaczorek 1999]. Dla obiektów tego typu można syntezować układy regulacji spełniające żądane wymagania, natomiast teoria i praktyka układów nieliniowych w dalszym ciągu stanowi wyzwanie dla naukowców i inżynierów. Postęp w tej dziedzinie polega na ciągłym poszerzaniu klasy nieliniowych obiektów, dla których można konstruować poprawnie działające układy regulacji. Rozwijające się metody syntezy takich układów można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza z nich to metody heurystyczne. Do tej grupy zalicza się metody tzw. sztucznej inteligencji (ang. odpowiednik soft coriipattirtg) oparte na sieciach neuronowych czy logice rozmytej oraz metody wykorzystujące model obiektu w pętli sprzężenia zwrotnego (model based control). Druga grupa metod to tzw. metody analityczne, polegające na ścisłym wyznaczaniu prawa regulacji. Do tej grupy zalicza się metody oparte na linearyzacji ([Isidori 1995], [Nijmeijer, van der Schaft 1990], [Sastry 1999]) oraz na funkcji Lapunowa (np. Uackstepping) ([Krstić i in. 1995], [Isidori 1999]).
Istota linearyzacji polega na zastąpieniu modelu nieliniowego modelem liniowym z zachowaniem możliwie jak największej liczby cech modelu pierwotnego. Najprostszym sposobem wykonania linearyzacji jest zastosowanie przybliżenia liniowego. Nieliniowe funkcje występujące w równaniach rozwija się w szereg Taylora wokół wybranego punktu równowagi. Jednak przybliżenie liniowe dobrze odzwierciedla własności pierwotnego modelu jedynie w otoczeniu wybranego punktu równowagi. To podejście jest historycznie najstarsze i było stosowane od początków rozwoju teorii sterowania układów nieliniowych. Jednak na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku pojawiła się możliwość linearyzacji przez odpowiednie przekształcenie zmiennych stanu. Okazało się, że można tak przekształcić nieliniowy model, by był on liniowy w określonym obszarze, w którym pracuje obiekt, a nie tylko w jednym punkcie.

Spis treści:

1. Wstęp

2. Modele matematyczne procesów termoenergetycznych
2.1. Model turbiny wielostopniowej
2.2. Model bloku energetycznego
2.3. Model procesu przegrzewu pary
2.4. Podsumowanie

3. Narzędzia matematyczne do linearyzacji
3.1. Pochodne i nawias Liego
3.2. Dyfeomorfizm i rząd względny
3.3. Dystrybucje i twierdzenie Frobeniusa

4. Rodzaje linearyzacji
4.1. Przybliżenie liniowe
4.2. Lincaryzacja przez czystą transformację zmiennych stanu
4.3. Linearyzacja przez sprzężenie zwrotne
4.4. Linearyzacja przez dynamiczne sprzężenie zwrotne
4.5. Linearyzacja nieregularna
4.6. Rozszerzona linearyzacja nieregularna

5. Metody wyznaczania linearyzacji
5.1. Linearyzacja obiektów o jednym wejściu
5.2. Linearyzacja obiektów o wielu wejściach
5.3. Linearyzacja przez częściowo tożsamościowy dyfeomorfizm i sprzężenie zwrotne
5.4. Linearyzacja z rozszerzeniem dynamicznym
5.5. Rozszerzona linearyzacja nieregularna

6. Układy regulacji wykorzystujące linearyzację
6.1. Układ regulacji turbin wielostopniowych
6.2. Układ regulacji bloku energetycznego
6.3. Układ regulacji przegrzewacza pary

7. Podsumowanie

8. Literatura
Galeria
Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również
Tokarzewski Jerzy
Monografia zawiera nowe geometryczne podejście do analizy zer wielowymiarowych układów liniowych standardowych i singularnych. Zaproponowaną charakteryzację zer oparto na informacji zawartej w pierwszym niezerowym parametrze Markova układu. Wprowadzono nową definicję zer inwariantnych rozszerzającą dotychczasowe pojęcie zer Smitha.
Ostanin Aleksander
W niniejszym podręczniku akademickim przedstawiono metody i algorytmy rozwiązywania problemów optymalizacyjnych, które występują w najróżnorodniejszych sferach działania człowieka, zwłaszcza jednak we wszystkich dziedzinach techniki, w nauce o przesyłaniu i przetwarzaniu informacji, w inżynierii finansowej czy w zarządzaniu.
Amborski Krzysztof
Niniejszy skrypt jest przeznaczony dla studentów I i II stopnia Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej do przedmiotów „metody optymalizacji” i „teoria optymalizacji”. Może być również wykorzystywany przez studentów innych wydziałów i innych uczelni oraz przez słuchaczy studiów doktoranckich. Jego celem jest przedstawienie w przystępnej formie podstawowych metod optymalizacji, zarówno statycznej jak i dynamicznej.
Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator

Księgarnia Techniczna zamieszcza w ofercie głównie podręczniki akademickie oraz książki techniczne przede wszystkim z dziedzin takich jak mechanika techniczna, podstawy konstrukcji, technologia gastronomiczna. Główne wydawnictwa w ofercie to Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Świętokrzyska oraz POLSL.
Wszelkie sugestie odnośnie zapotrzebowania na określone książki techniczne i podręczniki akademickie prosimy zgłaszać poprzez email podany w zakładce Kontakt


Księgarnia Techniczna - XML Sitemap


Aktualna Data: 2019-09-22 12:26
© Księgarnia Techniczna. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.